Łódź: 150 nowych lokali socjalnych dla starszych oraz samotnych matek

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 lipca 2015 14:19


Łódź: 150 nowych lokali socjalnych dla starszych oraz samotnych matek Czynsz za lokal socjalny nie może być wyższy niż 50 proc. najniższego czynszu w danej miejscowości. Fot. Ela/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

W Łodzi powstanie 100 lokali socjalnych i 50 tymczasowych w specjalnie przystosowanych budynkach komunalnych, obecnie przeznaczonych do remontu. Na przydział tego typu mieszkań oczekuje obecnie ok. 3 tys. łodzian. Mieszkania socjalne mają być w pierwszej kolejności przyznawane osobom starszym oraz matkom samotnie wychowującym dzieci.

Jak poinformował w piątek dyrektor Wydziału Budynków i Lokali UMŁ Andrzej Chojnacki, urząd przystąpił do realizacji postanowienia łódzkich radnych o przekazaniu 120 tys. zł na projekty techniczne przebudowy dwóch budynków komunalnych, w których docelowo ma powstać 150 lokali socjalnych i tymczasowych.

- W nieruchomości przy ul. Objazdowej planujemy utworzenie lokali tymczasowych, natomiast przy ul. Przyszkole powstaną mieszkania socjalne. Ze wstępnych szacunków wynika, że jesteśmy w stanie utworzyć ok. 50 pomieszczeń tymczasowych i ponad 100 lokali socjalnych. Przy ul. Objazdowej - na parterze budynku - będzie także funkcjonować centrum integracji społecznej. Chcemy zająć się osobami, które znalazły się na życiowym zakręcie, aby oprócz skierowania do pomieszczenia tymczasowego, zaoferować im pomoc w powrocie do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie - podkreślił.

Według dyrektora WBiL obowiązujące przepisy zezwalają na obniżony standard lokali socjalnych. Na członka wieloosobowego gospodarstwa domowego powinno przypadać minimum 5 m kw, a w jednoosobowych gospodarstwach - 10 m kw. Pomieszczenia powinny "nadawać się do zamieszkania, dysponować dostępem do źródła ogrzewania i miejsca przygotowywania posiłków oraz sanitariatów". W przypadku lokali tymczasowych - wynajmowanych na 6 miesięcy - standard może być jeszcze niższy, co w praktyce oznaczać może mniejsze pokoje i więcej lokatorów korzystających ze wspólnych mediów.

Z danych magistratu wynika, że na przydział lokalu socjalnego oczekuje obecnie ok. 3 tys. osób. - Oprócz zasobu 16 lokali socjalnych wyodrębnionego zarządzeniem prezydenta miasta w lutym br. są jeszcze inne mieszkania socjalne. Z ich wynajmu korzysta 1950 łodzian - zaznaczyła kierowniczka Oddziału Windykacji WBiL Izabela Wilkowska-Składowska.

Magistrat planuje, że projekty techniczne planowanych lokali powstaną do końca sierpnia br. Dopiero wtedy będzie możliwe określenie kosztów przebudowy. Wstępnie szacuje się, że adaptacja budynku przy ul. Objazdowej będzie kosztowała ok. 1,5 mln zł, na remont dużej nieruchomości przy ul. Przyszkole trzeba będzie wydać ok. 6 mln zł. Pomieszczenia tymczasowe mają być jednoizbowe, ze wspólnymi toaletami, łazienkami i kuchniami na każdej kondygnacji. Lokale socjalne również będą wyposażone we wspólne sanitariaty.

- Planujemy, aby we wrześniu złożyć wnioski do Banku Gospodarstwa Krajowego o dofinansowanie projektu. Jeśli zostaną pozytywnie rozpatrzone, jesteśmy w stanie rozpocząć adaptacyjne prace budowlane jeszcze w tym roku, aby w okolicach marca przyszłego roku mogły się wprowadzić pierwsi lokatorzy - wyjaśnił Chojnacki.

Mieszkania socjalne - jak zapowiadają przedstawiciele magistratu - mają być w pierwszej kolejności przyznawane osobom starszym, wobec których sąd nie orzekł uprawnienia do lokalu socjalnego oraz matkom samotnie wychowującym dzieci. Mogą się o nie również ubiegać lokatorzy mieszkań tymczasowych. Osoba starająca się o taki lokal musi spełniać podstawowe kryteria: zajmować pomieszczenie, w którym na członka gospodarstwa przypada mniej niż 5 m kw. i wykazywać dochody nie większe niż ok. 780 zł. Mieszkania wynajmowane są na rok z możliwością przedłużenia wynajmu.

Czynsz za lokal socjalny nie może być wyższy niż 50 proc. najniższego czynszu w danej miejscowości. Chojnacki podał, że w Łodzi najniższy czynsz wynosi 3,5 zł za m kw., zatem lokatorzy mieszkań socjalnych będą płacić 1,75 zł za m kw.

Do lokali socjalnych przenoszone będą nie tylko wnioskujące o to osoby ubogie, ale też łodzianie z wyrokami eksmisyjnymi za niepłacenie czynszu. Wilkowska-Składowska dodała, że przeniesienie do pomieszczenia socjalnego nie oznacza końca postępowania windykacyjnego wobec lokatora. - Wszystkie zaległości są kierowane na drogę postępowania sądowego, mamy nakazy zapłaty i w trybie egzekucji komorniczej staramy się wyegzekwować spłatę długów. Obecnie zaległości czynszowe w lokalach mieszkalnych w Łodzi sięgają ok. 250 mln zł - zaznaczyła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.