Łódź: dwa tysiące seniorów otrzyma opaski ratujące życie

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 lipca 2018 09:54


Łódź: dwa tysiące seniorów otrzyma opaski ratujące życie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z nowoczesnej formy teleopieki w postaci specjalnych opasek ratujących życie będzie mogło skorzystać dwa tysiące seniorów w Łodzi. Urządzenia przypominające zegarek zbadają m.in. tętno i zaalarmują centrum ratunkowe w razie zagrożenia życia.

O przedsięwzięciu wdrażanym przez łódzki magistrat i fundacje poinformowała w czwartek (12 lipca) prezydent miasta Hanna Zdanowska.

- Od ładnych paru lat staramy się robić wszystko, żeby pokazać, że seniorzy w naszym mieście są dostrzegani i we właściwy sposób zaopiekowani. Przyszedł czas, żeby dać szansę tym, którzy nie chcą oddawać swoich najbliższych do domów opieki społecznej. Żeby opiekunowie osób w podeszłym wieku mogli być spokojni o nich na przykład w trakcie pracy. Dlatego stworzyliśmy ten projekt - powiedziała prezydent.

Jak podkreśliła, w pilotażowym programie, który ma się rozpocząć we wrześniu i potrwać dwa lata, będzie uczestniczyło dwa tysiące seniorów, którzy otrzymają specjalne opaski na rękę. Urządzenia przypominające zegarek zbadają m.in. tętno i zaalarmują centrum ratunkowe w razie zagrożenia życia.

- Będą one nie tylko mierzyły na bieżąco i przez 24 godziny tętno, ale także wykrywały zdarzenia nagłe, takie jak upadek. Przyciśnięciem jednego przycisku SOS będzie też można wezwać pomoc. To rodzaj zabezpieczenia osób, które nie wymagają bezpośredniej i stałej opieki - wyjaśniła Zdanowska.

W domach seniorów zostaną rozmieszczone specjalne czujniki, które będą pokazywały, w którym miejscu znajduje się osoba. To ważne szczególnie w przypadku osób, które nie są samodzielne i nie powinny bez opieki opuszczać mieszkania, m.in. chorych na Alzheimera.

Prezes uczestniczącej w programie firmy HRP Care Konrad Jaszczyński poinformował, że zostanie również utworzone działające 24 godziny na dobę centrum teleopieki. - Osoby objęte programem będą mogły zgłosić do niego, że czują się źle, są zaniepokojone stanem swojego zdrowia, potrzebują kontaktu z lekarzem. To istotny aspekt wsparcia - tłumaczył.

Dodatkowo 40 łodzian otrzyma kompleksową opiekę pielęgniarską i lekarską oraz przede wszystkim opiekunów spędzającymi czas z osobami niesamodzielnymi. Pomoc - oferowana również w weekendy - ma być realnym wsparciem dla dotychczasowych opiekunów osób starszych lub chorych - ich małżonków czy dzieci.

- To oferta dla osób, które w innym przypadku musiałyby zapewne trafić np. do placówki typu DPS. Tymczasem dzięki wsparciu dodatkowego opiekuna w domu czy dzięki takiej opasce nadal będą mogły przebywać dłużej tam, gdzie czują się najlepiej, czyli we własnym domu - zaznaczyła prezydent Zdanowska.

W programie będą mogli wziąć udział mieszkańcy Łodzi, którzy ukończyli 60. rok życia, w skali Barthela, która określa sprawność chorego, uzyskali poniżej 60 punktów i nie są objęci opieką długoterminową w ramach NFZ. Zapisy będą przyjmowane w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ przy ul. Zachodniej.

Wart 5 mln zł projekt będzie realizowany w partnerstwie Urzędu Miasta Łodzi z firmami HRP Care, Fenix Poland oraz Fundacją "Wiosna Jesień". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR