Łódź: emeryci grają w boule ze środków z budżetu obywatelskiego

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   07 stycznia 2016 11:02


Łódź: emeryci grają w boule ze środków z budżetu obywatelskiego Na łódzkim podwórku gra się w tradycyjne gry podwórkowe wywodzące się z różnych stron świata - np. w boule. Fot. David Becker/Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

W bieżącej edycji budżety obywatelskiego mieszkańcy Łodzi zadecydowali o realizacji 87 inwestycji za 40 mln zł.

- Ubiegłoroczny budżet obywatelski (BO) zamknęliśmy 65 projektami. Jest jeszcze sześć projektów, które będziemy kończyć - pieniądze na ich realizację są przewidziane w budżecie m.in. w ramach środków niewygasających - poinformował we wtorek (5 stycznia) dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Grzegorz Justyński.

Wiceprzewodniczący łódzkiej rady miejskiej Paweł Bliźniuk podsumował dotychczasowe trzy edycje BO w Łodzi. - W pierwszej edycji mieliśmy 20 mln zł do podziału i 47 projektów, w drugiej 65 projektów, a w trzeciej już 87 projektów. W tym kierunku - realizacji większej liczby mniejszych zadań - będzie zmierzać idea BO w Łodzi" - dodał.

Z danych łódzkiego magistratu wynika, że w 2016 r. Łódź - w porównaniu z innymi dużymi miastami Polski - przeznaczy na BO najwięcej - 40 mln zł. Znacząca jest także liczba przyjętych do realizacji projektów - 87.

- Ewaluacja jest ważną częścią BO, dlatego wciąż wyciągamy wnioski z tego, co mówią nam mieszkańcy i w najbliższym czasie przygotowujemy zestaw zmian w działaniu budżetu. W najbliższej edycji postawimy na większą liczbę wniosków o nieco mniejszym zasięgu i charakterze, ale łatwiejszych do zrealizowania - podkreślił Justyński.

Jako przykład tego typu projektu urzędnicy przedstawili wykonane w ramach ubiegłorocznego BO "Podwórko zabawy i nauki" przy ul. Strzelców Kaniowskich.

- To projekt przygotowany przez grupę mieszkańców i osób zaangażowanych w działalność obywatelską, bo przylegający do podwórka budynek jest siedzibą kilku organizacji pozarządowych. Chodziło o stworzenie przestrzeni do zabawy i nauki dla dzieci, młodzieży - innej niż typowy plac zabaw, gdzie są tylko huśtawki i karuzela. To miejsce interaktywne, gdzie gramy w tradycyjne gry podwórkowe wywodzące się z różnych stron świata, np. szwedzki kubb, francuskie boule czy polskie kapsle - mówił pomysłodawca projektu Jacek Jędrzejczak.

Istotnym aspektem projektu było włączenie do niego seniorów zamieszkujących okolicę. - Na otwarciu podwórka mieliśmy 20 seniorów grających w boule. Po pewnym czasie pięciu seniorów przyszło do nas z własnymi kulami do gry i informacją, że zaczęli grać w tę grę na swoich podwórkach. I o to właśnie chodzi w budżecie obywatelskim - jedno miejsce przyczynia się do szerszej zmiany - dodał Jędrzejczak. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.