Łódź "kurczy się" demograficznie. Co zrobić?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: DKX/Rynek Seniora   20 stycznia 2015 16:22


Łódź "kurczy się" demograficznie. Co zrobić?

Prognozy przewidują, że liczba ludności Łodzi spadnie z ok. 705 tys. do 606 tysięcy osób w 2020 roku. - Ważne, aby przygotować się na nowe trendy i zaadaptować do nowych warunków. Opracowana w 2012 roku Strategia Rozwoju Łodzi 2020+ przewiduje szereg działań, zmierzających do osłabienia niekorzystnych tendencji - powiedział dyrektor Biura Strategii Miasta Tomasz Jakubiec.

Dane demograficzne GUS nie są optymistyczne dla polskich miast, które się kurczą i wykazują ujemny przyrost naturalny, tak jak w przypadku Łodzi. Jak sprostać demograficznym wyzwaniom?

Jak podkreśla dyrektor Jakubiec, potrzebne jest stałe monitorowanie sytuacji demograficznej i czynników migracyjnych, ale głównie aktywne działania na rzecz podnoszenia jakości warunków życia w mieście oraz wzrost jego atrakcyjności.

Służą tym celom rozpoczęte już duże inwestycje miejskie, poprawa bezpieczeństwa, dobra edukacja - w tym odpowiednia liczba miejsc w przedszkolach i żłobkach - oraz właściwa opieka zdrowotna.

Łódź jako jedyne oprócz Warszawy polskie miasto i jedno z 32 w Europie posiada aktualny certyfikat „Zdrowe Miasto” Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co - zdaniem magistratu - potwierdza aktywność w tworzeniu przyjaznych warunków do życia i pracy.

Biorąc pod uwagę niekorzystne tendencje demograficzne i starzenie się społeczeństwa należy skupić się przede wszystkim nad wsparciem dla seniorów, ale również zadbać o potrzeby młodego pokolenia i rodzin. W tych kierunkach właśnie zmierzają wyznaczone w strategii rozwoju Łodzi działania.

Jak wyliczają urzędnicy miejscy, seniorzy korzystają już z szeregu programów aktywizacji osób w grupie wiekowej 60+ oraz Kart Seniora, które wydano do tej pory 2,5 tysiąca. Programy
"Młodzi w Łodzi”, karty rabatowe dla studentów, "Lokale dla kreatywnych”, Karty Dużej Rodziny (wydano już 14,6 tys. sztuk), mają zachęcić do pozostania w mieście aktywnych młodych ludzi, którzy zwiążą z nim swoją przyszłość.

Zielone miasto, zrewitalizowane centrum, potencjał akademicki, duże inwestycje infrastrukturalne, atrakcje kulturalne mają służyć mieszkańcom, ale jednocześnie przyciągnąć do Łodzi inwestorów i turystów - dodają.

Przeciwdziałanie tendencjom demograficznym i rozwój miasta będą przedmiotem debaty na temat przyszłości Łodzi podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.