
Trwają konsultacje społeczne dotyczące strategicznego dokumentu łódzkiej polityki demograficznej. Prowadzone są w formie otwartych spotkań z mieszkańcami w formule warsztatowej w odpowiednich grupach tematycznych: seniorzy, rodzina, młodzież, aktywność zawodowa - informuje Dziennik Łódzki.
W czerwcu 2016 r. w ramach programu „Łódź łączy pokolenia - łódzka polityka demograficzna” planowanych jest pięć spotkań. W konsultacjach można wziąć udział także poprzez przedstawienie swojej opinii za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na stronie internetowej łódzkiego urzędu miasta.
Konsultacje potrwają do 30 września, a ich celem jest przede wszystkim zebranie uwag i opinii do kierunków polityki demograficznej, identyfikacja działań i projektów służących jej realizacji oraz budowanie rzeczywistych mierników monitoringu polityki.
Prace nad strategicznym dokumentem prezentującym łódzką politykę demograficzną są efektem uchwały rady miejskiej z początku 2015 r., kiedy radni - po alarmujących danych demografa Piotra Szukalskiego z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego - postanowili zwrócić się do prezydent Łodzi o stworzenie łódzkiej polityki demograficznej.
Specjalista uświadomił samorządowcom, że powstrzymanie negatywnych trendów demograficznych byłoby możliwe, gdyby każda łodzianka urodziła średnio 3,5 dziecka. W związku z tym, że nie jest to realne, w połowie tego wieku Łódź będzie miastem poniżej 500 tys. mieszkańców, a odsetek osób 65+ wzrośnie z obecnych 20 proc. do 38 proc.
Więcej: www.dzienniklodzki.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych