Łódź: z darmowych porad prawnych korzystają głównie starsi i ubożsi

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   15 lutego 2016 16:23


Łódź: z darmowych porad prawnych korzystają głównie starsi i ubożsi Od 1 stycznia do 1 lutego 2016 r. w Łodzi udzielono 547 porad w ramach darmowej pomocy prawnej. Fot. jaime.silva/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

547 porad z zakresu prawa cywilnego, rzeczowego i spadkowego udzielili mieszkańcom Łodzi adwokaci oraz radcowie prawni w pierwszym miesiącu działalności punktów darmowej pomocy prawnej. 72 proc. tej grupy stanowiły osoby w wieku powyżej 65 lat.

W Łodzi 1 stycznia 2016 roku uruchomiono 28 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. 

Jak poinformował Grzegorz Gawlik z biura rzecznika prasowego prezydenta Łodzi, korzystający z porad w Łodzi to głównie uprawnieni z tytułu wieku.

- W styczniu osoby w wieku powyżej 65 lat stanowiły 72 proc. wszystkich, którym udzielono pomocy. Kolejną grupą były osoby posiadające decyzję o przyznaniu świadczenia z pomocy społecznej. Zgłaszają się osoby z różnym wykształceniem - co dziesiąty ma wykształcenie podstawowe, ale przychodziły również osoby z wyższym wykształceniem - podsumował Grzegorz Gawlik.

Dodał, że zgłaszający się do punktów nie należą do osób zamożnych. Ponad 20 proc. z nich ma miesięczny dochód poniżej 800 zł, a jedynie w dwóch przypadkach zadeklarowano dochód wyższy niż 3800 zł.

Adwokaci i radcowie prawni, którzy udzielają pomocy prawnej, najczęściej pomagali w sprawach z zakresu prawa cywilnego, prawa rzeczowego i prawa spadkowego.

- Najczęstsze problemy korzystających z pomocy dotyczyły umów najmu mieszkań, praw zatrudnionego na umowę zlecenie, umów kupna-sprzedaży, naruszenia własności posiadania, rozwodów, alimentów, przekazania własności, wydziedziczenia. W zakresie prawa budowlanego mieszkańcy pytali o sposób zalegalizowania samowoli budowlanej - wyliczył Gawlik.

Łodzianie najchętniej korzystają z punktów usytuowanych w centrum miasta (m.in. przy ul. Piotrkowskiej 153 i Zachodniej 47).

W woj. łódzkim działa 79 punktów darmowej pomocy prawnej. W całej Polsce jest ich 1524.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.