Łódzka komunikacja miejska bardziej przyjazna niepełnosprawnym

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   18 lutego 2016 09:33


Łódzka komunikacja miejska bardziej przyjazna niepełnosprawnym W lutym 2016 r. w taborze MPK-Łódź znajdowało się 20 autobusów w pełni dostosowanych do przewozu niepełnosprawnych. Fot. daniel.s/Flickr.com (CC BY 2.0)

Niepełnosprawni mieszkańcy Łodzi korzystający z usług MPK-Łódź będą mogli przemieszczać się po mieście w lepszych warunkach. Miejski przewoźnik w roku 2016 wymieni część specjalistycznych pojazdów, a w 2017 zamierza powiększyć tabor - donosi PAP.

Dyrektor ds. eksploatacji MPK-Łódź Jan Mędrzak powiedział 17 lutego 2016 r. PAP, że łódzki przewoźnik, jako jedyny w Polsce, świadczy tak wyspecjalizowane usługi transportowe dla inwalidów.

- Naszych niepełnosprawnych pasażerów wozimy siedem dni w tygodniu od wczesnego rana do późnego wieczora. Pomagamy im dojechać m.in. do szkół, na zajęcia pozalekcyjne oraz do przychodni, szpitali, czy na terapie zajęciowe. Działamy od 22 lat i nie znam drugiego zakładu w Polsce dysponującym takim taborem i taką liczbą wykwalifikowanych pracowników, którzy opiekują się niepełnosprawnymi od drzwi do drzwi - wyjaśnił.

Podkreślił, że z usług korzysta rocznie ponad 90 tys. łodzian i - jak tłumaczył - m.in. z powodu dużej eksploatacji specjalistycznych pojazdów Zakładu Przewozu Osób Niepełnosprawnych, MPK-Łódź rozpoczęło wymianę taboru. Obecnie w jego skład wchodzi 20 samochodów w pełni dostosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych.

Miejski przewoźnik ogłosił, że 16 lutego 2016 r. podpisał umowę na zakup pięciu nowych pojazdów, które zostaną dostarczone w połowie roku. Dwa z nich będą wyposażone m.in. w windę umożliwiającą załadunek osób na wózkach inwalidzkich oraz tzw. schodołazy ułatwiające transport po schodach. Pozostałe - wyposażone m.in. w stopień ułatwiający wsiadanie i wysiadanie - mogą przewozić jednocześnie ośmiu pasażerów.

Koszt zakupu nowych pojazdów to ok. 700 tys. zł. Dostarczone auta zastąpią te najbardziej wyeksploatowane. W przyszłym roku specjalistyczny tabor ma powiększyć się o dwa kolejne samochody.

- Sukcesywnie wymieniamy autobusy i tramwaje, ale nie zapominamy o niepełnosprawnych mieszkańcach. Chcemy również poprawiać komfort i bezpieczeństwo ich podróży. M.in. dlatego w styczniu zatrudniliśmy 10 dodatkowych pracowników - powiedział Mędrzak.

Usługa przewozu osób niepełnosprawnych świadczona na terenie Łodzi niezależnie od ilości przejechanych kilometrów kosztuje 12 zł lub 8 zł w abonamencie miesięcznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.