
Pod hasłem "Łódź łączy pokolenia" rozpoczyna się cykl konsultacji społecznych dotyczących polityki demograficznej. Łodzianie będą mogli wypowiedzieć się w nich m.in. na temat potrzeb rodzin, młodzieży, seniorów, kierunków rozwoju rynku pracy.
- Rozpoczynamy duże konsultacje dotyczące łódzkiej polityki demograficznej. Chcemy, by na ich podstawie powstał dokument, który pokazuje i monitoruje stan urodzeń, migracji, warunków życia i możliwości wpływania na te czynniki. Zapytamy mieszkańców miasta, jak widzą kontekst wpływania na procesy demograficzne, gdzie widzą możliwości wsparcia rozwojowej polityki miasta - poinformował we wtorek (26 kwietnia) dyrektor Biura Strategii Urzędu Miasta Łodzi Tomasz Jakubiec.
Magistrat zaplanował w maju i czerwcu szereg otwartych spotkań z mieszkańcami - każde z nich będzie miało wyznaczony temat np. dotyczący jakości życia seniorów, potrzebom najmłodszych mieszkańców czy oczekiwań przedsiębiorców związanych z rozwojem rynku pracy w kontekście przemian demograficznych. Konsultacje zakończą się we wrześniu.
- Chcemy dać mieszkańcom wiele możliwości do wypowiedzenia swoich potrzeb, wyrażenia zdania i oczekiwań. Konsultacje skierowaliśmy do różnych grup - od młodzieży poprzez osoby aktywne zawodowo, rodziny aż do seniorów. Przygotowaliśmy ankietę, w której pytamy, jak wspierać rodziny, jak podnieść poziom i jakość życia seniorów, a także jak zachęcać osoby młode do przyjazdu do Łodzi. Ankieta będzie dostępna od poniedziałku w punktach obsługi mieszkańców i w internecie - dodał kierownik projektu demograficznego Mateusz Szczeciński.
Zdaniem Jakubca, program jest pierwszą propozycja usystematyzowania kwestii demograficznych w Łodzi. - Mijają cztery lata od uchwalenia strategii miasta. Chcemy, aby konsultacje posłużyły do jej aktualizacji. Obecnie w Łodzi prowadzona jest duża dyskusja związana ze społecznymi aspektami rewitalizacji; kontekst demograficzny jest z nimi ściśle związany - zaznaczył.
Głównym problemem demograficznym Łodzi - zdaniem urzędników z Biura Strategii - jest starzenie się mieszkańców.
- Zgodnie z danymi Eurostatu, obecnie dwukrotnie więcej osób umiera, aniżeli się rodzi - i dotyczy to całej Polski. W Łodzi mamy w tym kontekście do czynienia z większą dynamiką, co wynika z problemów powstałych kilka pokoleń wstecz. Wciąż próbujemy dogonić kraj w średniej długości życia, która w Łodzi jest o ok. 4 lata krótsza niż wynosi średnia krajowa. Fakt, że średnia długość życia łodzian stale rośnie pokazuje, że jakość życia się poprawia, jednak procesy te dają się zaobserwować na przestrzeni dekad. Rozwiązania, które wdrożymy obecnie, dadzą efekty dopiero za dziesiątki lat - wyjaśnił Jakubiec.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych