Łódzkie: chcą stworzyć unijne centrum referencyjne dot. zdrowego starzenia się

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   23 lutego 2016 08:51


Łódzkie: chcą stworzyć unijne centrum referencyjne dot. zdrowego starzenia się Łódzki Uniwersytet Medyczny od kilku lat zajmuje się zagadnieniami zdrowego starzenia. Fot. archiwum

W Łodzi, z udziałem m.in. władz regionu, przedstawicieli nauki i biznesu, powstał Komitet Sterujący na rzecz Aktywnego i Zdrowego Starzenia się. Jego celem jest stworzenie pierwszego w kraju centrum referencyjnego KE w dziedzinie zdrowego starzenia się.

W poniedziałek (22 lutego) w Urzędzie Marszałkowskim - z inicjatywy łódzkiego Uniwersytetu Medycznego - przedstawiciele władz regionalnych, jednostek samorządu miasta, Szpitala Klinicznego im. Barlickiego, Instytutu Medycyny Pracy, Klastra Żyjmy Zdrowiej oraz spółki Ericpol, podpisali porozumienie o zawiązaniu Komitetu koordynującego w woj. łódzkim działania na rzecz aktywnego i zdrowego starzenia się.

Jak wyjaśnił Mikołaj Gurdała z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (UMed), Komisja Europejska stworzyła kilka tzw. inicjatyw innowacyjnych na poziomie UE, w których regiony współpracują ze sobą, uzyskując status referencyjności w różnych dziedzinach życia społeczno-gospodarczego, m.in. w kwestii aktywnego życia i zdrowego starzenia się.

- Centrum referencyjne to regionalne partnerstwo instytucji reprezentujących samorząd lokalny lub regionalny, instytucje badawcze, biznes, organizacje pozarządowe, klastry oraz jednostki zajmujące się ochroną zdrowia. Obecnie w Europie działają 32 takie centra, łódzki UMed nawiązał współpracę z dwoma z nich - w Groningen (Holandia) i Coimbrze (Portugalia) - podkreślił Gurdała.

Zdaniem prorektor UM prof. Lucyny Woźniak porozumienie, które ma doprowadzić do uruchomienia w Łodzi centrum referencyjnego, to inicjatywa dotycząca wielu środowisk i całego regionu.

- Mamy nadzieję, że uda nam się wprowadzić region łódzki, obok 32 tzw. starych regionów Europy, jako centrum referencyjne w dziedzinie aktywnego i zdrowego starzenia się. Będziemy rozwiązywać problemy wspólnie, będziemy mieć partnerów, którzy pomogą nam np. udzielając swojego know-how - zaznaczyła.

Łódzka uczelnia medyczna współpracuje z ośrodkiem w Groningen, gdzie na obszarze jednej dzielnicy stworzono kompleks placówek zajmujących się zagadnieniami zdrowego starzenia, takimi jak szpitale, centra pomocy społecznej, wyspecjalizowane jednostki samorządu terytorialnego i przedsiębiorstwa. Zakres ich działania jest bardzo szeroki - od edukacji, żywienia, rynku pracy, tworzenia przyjaznych dla seniorów form architektonicznych, po aktywności związane z muzyka i sztuką.

- We wszystkich tych ośrodkach zwraca się uwagę na koordynację działań, współpracę przemysłu i uczelni oraz samorządów, w celu wytwarzania innowacyjnych rozwiązań, kształcenia odpowiednich specjalistów związanych z potrzebami seniorów. Początkiem jest zawsze zdiagnozowanie potrzeb osób starszych; obecnie diagnozujemy je intuicyjnie. Często bowiem proponowane rozwiązania nie są akceptowane przez seniorów - podkreśliła Woźniak.

W opinii prorektor konkretnym zyskiem z utworzenia w Łodzi centrum referencyjnego będzie nie tylko możliwość korzystania z dorobku innych ośrodków europejskich. - W Horizon 2020 i innych projektach obecnego rozdania funduszy UE przeznaczonych na badania i innowacje liczą się tylko silne stowarzyszenia. Pojedyncze instytucje nie mają żadnych szans. Będziemy mieli możliwość aplikowania z tymi najlepszymi - dodała.

Łódzki Uniwersytet Medyczny od kilku lat zajmuje się zagadnieniami zdrowego starzenia. W 2011 r. powołano na nim Centrum Badań nad Zdrowym Starzeniem. - Efektem naszych starań jest duży projekt europejski - dostaliśmy ponad 5 mln euro na rozwój badań interdyscyplinarnych - zaznaczyła.

Uczelnia, jako jedyna w Polsce, przyjęła zaproszenie do Wspólnoty Wiedzy i Innowacji Innolife, dedykowanego badaniom na rzecz zdrowego starzenia. Jak wyjaśniła prorektor, to partnerstwo ponad 140 ośrodków w Europie, w tym najbardziej znanych placówek naukowych.

- Już uczestniczymy w programach, ukończyliśmy pierwszy projekt naukowy, który zakończy się wdrożeniem przez jedną z wiodących firm farmaceutycznych w Europie. Doszliśmy teraz do wniosku, że potrzebne jest spojrzenie na region, miasto i nasze działania od strony osób starszych. Wydaje się, że ośrodek referencyjny tego typu najlepiej spełni te oczekiwania - podkreśliła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.