Łódzkie: seniorzy aktywni i szczęśliwi do 80. roku życia

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   23 sierpnia 2018 14:53


Łódzkie: seniorzy aktywni i szczęśliwi do 80. roku życia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Większość seniorów w Łódzkiem to osoby szczęśliwe, choć ich zadowolenie z życia maleje, gdy kończą 80 lat - wynika z najnowszego badania potrzeb mieszkańców regionu po 60. roku życia, którego wyniki zaprezentowano w środę (22 sierpnia) w Łodzi.

- Koncentrowaliśmy się na kilku najistotniejszych potrzebach grupy 60+, m.in. niezależności, użyteczności i uznania, satysfakcji życiowej, więzi z innymi. W świetle badań obraz mieszkańców Łódzkiego po 60. jest bardzo optymistyczny. 80-90 proc. badanych wskazywało, że wszystkie te potrzeby są zaspokajane i że czują się szczęśliwi - podkreśliła dr hab. Justyna Wiktorowicz z Uniwersytetu Łódzkiego, która kierowała badaniem zleconym przez samorząd woj. łódzkiego.

Jak dodała, seniorzy nie stanowią jednorodnej grupy i wyraźnie dało się zauważyć, że począwszy od wieku 80-85 lat, zmieniają się zarówno ich potrzeby życiowe, jak i ocena własnej sytuacji.

Zdaniem ekspertki rozwój tzw. srebrnej gospodarki w regionie łódzkim powinien iść w kierunku dywersyfikacji, ponieważ w wytypowanej grupie są zarówno osoby potrzebujące usług opiekuńczych, ale także i takie, które wymagają działań aktywizujących, np. oferty usług turystycznych, rekreacyjnych czy sportowych.

Około 650 tys. z 2,5 mln mieszkańców woj. łódzkiego to osoby powyżej 60 lat. Według dr Wiktorowicz w ostatnich 20 latach liczba seniorów w regionie wzrosła o 30 proc.

Co czwarta osoba po sześćdziesiątce uskarża się na samotność - częściej mieszkańcy miast i kobiety, co trzecia deklaruje, że mieszka sama.

W najstarszej grupie mieszkańców powszechne jest wykluczenie cyfrowe. 75 proc. z nich nie korzysta samodzielnie z komputera i internetu. Niemal tyle samo badanych - 74 proc. - sprawnie posługuje się telefonem komórkowym.

Tylko około 5 proc. twierdziło, że ma problemy z podstawowymi czynnościami, jak przygotowywanie posiłków, dbanie o higienę osobistą itp.

- Pytaliśmy również o potrzebę przynależności oraz o to, kto seniorom pomaga. W odpowiedziach zwykle na pierwszy plan wyłania się rodzina. Spytani, na kogo powinni liczyć, także wskazywali, że na siebie i rodzinę. Nawet aktywność społeczna osób starszych opiera się bardziej na rodzinie niż rozwiązaniach instytucjonalnych. Być może oznacza to, że nie dociera do nich informacja o ofercie kierowanej do tej grupy - zaznaczyła Wiktorowicz.

W najtrudniejszej sytuacji materialnej są mieszkańcy gmin wiejskich - co czwarty z nich ma kłopoty w "wiązaniu końca z końcem". Ci spośród badanych, którzy wykonują jakąś pracę - nawet nieodpłatnie - czują się bardziej akceptowani niż niepracujący. Zdecydowana większość czuje się potrzebna, najczęściej dzieciom, wnukom i współmałżonkom.

- Chcemy, by z wynikami badań zleconych przez samorząd województwa oraz rekomendacjami ekspertów zapoznały się również inne samorządy w Łódzkiem, a także instytucje opiekuńcze oraz realizujące działania na rzecz seniorów. Okazją do przekazywania informacji i aktywizacji seniorów będą też tegoroczne Wojewódzkie Dni Seniora organizowane w Skierniewicach, Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu i Zgierzu - zaznaczyła dyrektorka Regionalnego Centrum Polityki Społecznej Anna Mroczek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR