Łowicz zachęca: wypełnij i schowaj do lodówkiJW, UM Łowicz/Rynek Seniora - 29 września 2016 14:12


Władze Łowicza (Łódzkie) zachęcają do zadbania o bezpieczeństwo w przypadku nagłego pogorszenia się stanu zdrowia. Ratusz, wzorem innych samorządów w Polsce, przygotował lokalną wersję „koperty życia”, dedykowaną w szczególności starszym mieszkańcom.

Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński zachęca mieszkańców do udziału w ogólnopolskiej akcji oraz korzystania i tworzenia „kopert życia”. Mają one za zadanie umożliwić służbom medycznym jak najszybsze dotarcie do niezbędnych informacji nt. stanu zdrowia poszkodowanych osób.

- W nagłej i niespodziewanej sytuacji możemy nic nie pamiętać, możemy być również nieprzytomni. I co wtedy? Wówczas pomoże nam „koperta życia” - przekonują samorządowcy.

Zestaw składa się z karty informacyjnej i specjalnej naklejki identyfikacyjnej. Koperta dostępna będzie bezpłatnie w ratuszu, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i w łowickich NZOZ-ach.

„Kopertę życia”, można również przygotować samodzielnie, korzystając z załączników zamieszczonych na stronie www.lowicz.eu.

Jak korzystać z zestawu? Do koperty albo pudełka należy włożyć kartę informacyjną zawierającą dane, które mogą być potrzebne ratownikom medycznym na wypadek konieczności udzielenia pomocy: informacje o przebytych chorobach, uczuleniach, rodzajach przyjmowanych leków, a także najważniejsze dokumenty, związane z naszym zdrowiem.

Sama koperta powinna się znajdować w lodówce, oznaczonej specjalną naklejką. Dlatego w lodówce, ponieważ to urządzenie jest w prawie każdym domu i najłatwiej je ratownikom zlokalizować. W przypadku schowania koperty np. do szafki lub szuflady, znacznie trudniej będzie ją odnaleźć. Druga taka koperta życia może być umieszczona np. w schowku w samochodzie.

Urzędnicy przygotowali 500 bezpłatnych zestawów „kopert życia”.