Lubelscy radni chcą wprowadzić kartę seniora

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Zdrowia   27 kwietnia 2015 11:49


Lubelscy radni chcą wprowadzić kartę seniora

Nad przyjęciem programu „Lubelska Karta Seniora” lubelscy radni będą obradować na najbliższej sesji Rady Miasta w czwartek, 30 kwietnia. Jeśli go przyjmą, program ruszy prawdopodobnie w czerwcu.

Jak już pisaliśmy 15 kwietnia br. na portalu rynekseniora.pl, program, polegający na oferowaniu zniżek i ulg - m.in. na zakupy czy bilety wstępu na imprezy kulturalne i sportowe - adresowany jest do mieszkańców Lublina, którzy ukończyli 60 lat.

Głównym celem programu "Lubelska Karta Seniora" jest zwiększenie aktywności społecznej seniorów, poprzez stworzenie dla nich systemu promocji, ulg i rabatów oferowanych zarówno przez ośrodki i instytucje prowadzone przez miasto, jak też prywatnych przedsiębiorców - partnerów programu.

Dotychczas chęć uczestnictwa w programie "Lubelska Karta Seniora" zadeklarowało 45 partnerów z różnych branż. - To są instytucje kultury, instytucje medyczne, ale także sklepy czy restauracje. To ważne dla seniorów, których budżet jest często ograniczony. Ten program daje szanse większego uczestnictwa seniorów m.in. w życiu kulturalnym naszego miasta - powiedziała z-ca prezydenta Lublina ds. społecznych Monika Lipińska.

Kartę Seniora będą mogły otrzymać osoby, które ukończyły 60 rok życia, mieszkające na terenie Lublina. - Szacujemy, że takich osób w Lublinie jest ponad 80 tysięcy - poinformowała Olga Mazurek z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Program ma umożliwić seniorom rozwój ich pasji i zainteresowań, ale także dać większe możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego.

- Chcemy zainaugurować program podczas obchodów Dni Seniora, które odbędą się na początku czerwcu - zaznaczyła Lipińska.

Lubelska Karta Seniora to kolejna forma aktywizacji osób starszych w Lublinie, która ma też służyć budowaniu pozytywnego wizerunku seniorów oraz więzi międzypokoleniowych.

W ostatnich trzech latach organizowane są w Lublinie, trwające przez tydzień, Dni Seniora. Na ich program składa się kilkaset różnych imprez, ofert i usług dla osób starszych m.in. koncertów, wykładów, warsztatów, zajęć sportowych, turniejów, szkoleń komputerowych, ale też badań profilaktycznych czy porad kosmetycznych. Prezydent Lublina na ten czas przekazuje seniorom symbolicznie klucze do miasta.

Od trzech lat w Lublinie organizowany jest też Konkurs "Miejsce Przyjazne Seniorom", w którym przyznawany jest specjalny certyfikat tym instytucjom i firmom w Lublinie, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom osób starszych - oferują dla nich specjalne usługi, stosują zniżki, likwidują bariery architektoniczne. W ubiegłym roku w konkursie o certyfikat ubiegało się łącznie 52 podmioty, wyróżnienia otrzymało 49 instytucji, organizacji i firm.

Lubelski konkurs "Miejsce Przyjazne Seniorom" został wpisany do "Złotej Księgi Dobrych Praktyk na Rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych" prowadzonej przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Znalazł się on wśród 24 wyróżnionych dobrych praktyk, wybranych spośród 100 projektów nadesłanych przez samorządy i organizacje społeczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.