Lublin buduje chodniki przyjazne seniorom
Autor: MK/Rynek Seniora   04 maja 2015 15:37

W Lublinie trwają prace nad wyznaczeniem tras, na których kostka brukowa zostanie zamieniona na bardziej przyjazną nawierzchnię, a krawężniki zostaną zrównane z jezdnią. Dzięki temu miasto ma się stać bardziej przyjazne niepełnosprawnym, seniorom i rodzicom z dziećmi. W kilkunastu punktach miasta prace nad niwelowaniem krawężników już się rozpoczęły.

- Stawiamy kolejny krok w kierunku Lublina przyjaznego wszystkim mieszkańcom. Jako pierwsze miasto w Polsce planujemy stosować krawężniki o wysokości „0 cm”, jako standard w budowaniu infrastruktury pieszej - mówi Krzysztof Żuk,  prezydent Lublina. 

Krawężniki zrównane z jezdnią znacznie ułatwią przechodzenie przez drogę osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, rodzicom z dziećmi czy seniorom. Jak tłumaczą władze miasta, rozwiązanie to jest już od dłuższego czasu stosowane na przejazdach rowerowych, co chwalą sobie użytkownicy jednośladów.  

Krawężniki „0 cm” są już wykonywane w kilkunastu punktach miasta. Na poprawę jakości traktów pieszych wpłynąć ma także ograniczenie stosowania kostki brukowej na chodnikach. Ma ona zostać zastąpiona płytami lub materiałami o mieszanej strukturze (tam, gdzie dopuszczone jest parkowanie pojazdów).  

Kolejnym elementem, który jeszcze w tym roku ma poprawić warunki ruchu pieszego, będzie wprowadzenie zmian w trybie pracy sygnalizacji świetlnych, modernizowanych w ramach Systemu Zarządzania Ruchem. Aktualnie trwa zbieranie danych i analiza sytuacji na poszczególnych skrzyżowaniach, tak by w miarę możliwości zwiększyć na nich czas światła zielonego dla pieszych.

Nad całością zmian mających na celu ułatwienie pieszym poruszanie się po mieście pracuje zespół projektu „Miasto dla Ludzi”. Zespół opracowuje „Standardami Infrastruktury Pieszej”, które w przyszłości mają ułatwić urzędnikom miejskim projektowanie infrastruktury drogowej po tym kątem.

Od początku marca w strukturze Urzędu Miasta działa również zespół ds. mobilności aktywnej, który zajmuje się ruchem rowerowym oraz pieszym i jest stale do dyspozycji mieszkańców w kwestii rozwiązywania bieżących problemów w sferze poruszania się po mieście.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR