Lublin: kolejka po mieszkania komunalne i socjalne. Kto może je otrzymać?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   16 maja 2016 13:53


Lublin: kolejka po mieszkania komunalne i socjalne. Kto może je otrzymać? 5186 osób liczy kolejka oczekujących na mieszkania komunalne i socjalne w Lublinie. Fot. Daniel Kruczynski/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

W Lublinie na lokale komunalne i socjalne czeka 5186 osób - donosi Gazeta Wyborcza. Wśród oczekujących są osoby starsze, które dostały wymówienia od nowych właścicieli kamienic. Szanse na lokal zwiększa wysokie miejsce w wykazie osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu.

W kolejce po mieszkanie od miasta czeka m.in. emerytowany ślusarz. Od 33 lat mieszkał w kwaterunkowej kamienicy na Starym Mieście, jednak  nowy właściciel wypowiedział umowę. Jak informuje GW, lokator pobiera świadczenie w wys. 1280 zł miesięcznie, z czego prawie 600 zł pochłania czynsz, a z pozostałej części kwoty najemca musi zapłacić za światło, gaz i leki.

Ratusz przyznaje dwa rodzaje mieszkań: socjalne i lokale mieszkalne, czyli komunalne. Te pierwsze mają niższy standard i przewidziane są dla najbiedniejszych, drugie: dla tych nieco lepiej sytuowanych - tłumaczy GW. Urzędnicy sami weryfikują sytuację finansową wnioskodawcy i decydują o rodzaju przyznanego lokalu.

W Lublinie przyjęto, że samotni nie mogą mieć więcej niż 160 proc. najniższej emerytury (obecnie to 1412 zł 10 gr). Natomiast w rodzinie dochód na osobę nie może być większy niż 110 proc., czyli 970 zł i 82 gr. Aby uzyskać wysokie miejsce na tzw. wykazie osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu, dana osoba czy rodzina musi uzyskać jak najwięcej punktów. Te przyznawane są m.in. za brak centralnego ogrzewania lub w.c., za orzeczenia o niepełnosprawności, bezdomność, czas oczekiwania na lokal.

Wyrok eksmisji z orzeczonym prawem do lokalu socjalnego daje pierwszeństwo w przyznaniu mieszkania i pozwala ominąć kolejkę.

Mimo ogromnych braków lokalowych w Lublinie znajduje się aż 289 mieszkań, w których nikt nie mieszka.

Więcej: lublin.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.