Lublin: miasto chce tworzyć przyjazną seniorom przestrzeń

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   22 kwietnia 2016 12:14


Lublin: miasto chce tworzyć przyjazną seniorom przestrzeń Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prasowa prezydenta Lublina przekonuje na łamach Gazety Wyborczej, że rola osób starszych w funkcjonowaniu życia społecznego będzie coraz istotniejsza, a potrzeby grupy coraz silniej odczuwalne. Miasto poprzez szereg działań dąży do budowania i utrwalania pozytywnego wizerunku osób starszych.

Osoby 60+ stanowią ponad jedną piątą mieszkańców Lublina. Z danych GUS-u wynika, że przeciętny lublinianin żyje średnio 74,5 roku, a mieszkanka miasta 82,4 roku. Rzeczniczka lubelskiego ratusza podkreśla, że miasto stara się zwalczać negatywne stereotypy związane z wiekiem i zmieniać utrwalony wizerunek osoby starszej jako osoby zależnej od osób trzecich i obciążającej system finansów publicznych.

W 2011 r. powstał Program Wsparcia i Aktywizacji Seniorów, działa Społeczna Rada Seniorów, powołano też pełnomocnika prezydenta ds. seniorów i otwarto Lubelskie Centrum Aktywności Obywatelskiej. W Lublinie działa ponadto siedem klubów seniora.

W czerwcu 2015 r. uruchomiono program "Lublin Strefa 60+". W jego ramach mieszkańcy 60+ mogą korzystać z Lubelskiej Karty Seniora uprawniającej do wielu ulg i zniżek. 

Od czterech lat co roku miasto organizuje też Lubelskie Dni Seniora - najbliższa impreza odbędzie się w dniach 15-23 czerwca 2016 r.

Starsi mieszkańcy miasta mogą także brać udział w bezpłatnych zajęciach sportowo-rekreacyjnych organizowanych w ramach akcji "Aktywny senior na Orliku".

Czytaj też: Lubelskie Orliki otwarte także dla seniorów

Społeczna Rada Seniorów Miasta Lublin, przy współpracy Prezydenta Miasta Lublin, organizuje od 2012 r. akcję „Miejsca Przyjazne Seniorom”. Ci sami organizatorzy, w ramach projektu „Odczaruj jesień życia”, realizują m.in. pokazy mody seniorów.

Więcej: www.lublin.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR