
Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prasowa prezydenta Lublina przekonuje na łamach Gazety Wyborczej, że rola osób starszych w funkcjonowaniu życia społecznego będzie coraz istotniejsza, a potrzeby grupy coraz silniej odczuwalne. Miasto poprzez szereg działań dąży do budowania i utrwalania pozytywnego wizerunku osób starszych.
Osoby 60+ stanowią ponad jedną piątą mieszkańców Lublina. Z danych GUS-u wynika, że przeciętny lublinianin żyje średnio 74,5 roku, a mieszkanka miasta 82,4 roku. Rzeczniczka lubelskiego ratusza podkreśla, że miasto stara się zwalczać negatywne stereotypy związane z wiekiem i zmieniać utrwalony wizerunek osoby starszej jako osoby zależnej od osób trzecich i obciążającej system finansów publicznych.
W 2011 r. powstał Program Wsparcia i Aktywizacji Seniorów, działa Społeczna Rada Seniorów, powołano też pełnomocnika prezydenta ds. seniorów i otwarto Lubelskie Centrum Aktywności Obywatelskiej. W Lublinie działa ponadto siedem klubów seniora.
W czerwcu 2015 r. uruchomiono program "Lublin Strefa 60+". W jego ramach mieszkańcy 60+ mogą korzystać z Lubelskiej Karty Seniora uprawniającej do wielu ulg i zniżek.
Od czterech lat co roku miasto organizuje też Lubelskie Dni Seniora - najbliższa impreza odbędzie się w dniach 15-23 czerwca 2016 r.
Starsi mieszkańcy miasta mogą także brać udział w bezpłatnych zajęciach sportowo-rekreacyjnych organizowanych w ramach akcji "Aktywny senior na Orliku".
Czytaj też: Lubelskie Orliki otwarte także dla seniorów
Społeczna Rada Seniorów Miasta Lublin, przy współpracy Prezydenta Miasta Lublin, organizuje od 2012 r. akcję „Miejsca Przyjazne Seniorom”. Ci sami organizatorzy, w ramach projektu „Odczaruj jesień życia”, realizują m.in. pokazy mody seniorów.
Więcej: www.lublin.wyborcza.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych