Lublin: naukowcy zapytali seniorów, jak wygląda ich życie

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Seniora   26 października 2015 09:10


Lublin: naukowcy zapytali seniorów, jak wygląda ich życie Naukowcy zwracają uwagę, że seniorzy z Lublina zbyt rzadko decydują się na jakąkolwiek aktywność fizyczną. Fot. Shutterstock

Strach przed poważna chorobą, brak pieniędzy na leki i samotność – to, zdaniem naukowców, największe bolączki lubelskich seniorów.

Badane pod nazwą „Diagnoza sytuacji seniorów na terenie miasta Lublin” przeprowadzili naukowcy z Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie na zlecenie władz miasta. W ankiecie wzięło udział ponad 400 mieszkańców miasta powyżej 60 r. ż.

Naukowców interesowała: sytuacja finansowa ankietowanych, postawa otoczenia wobec nich, poczucie bezpieczeństwa, sposób spędzenia czasu, podejmowane aktywności.  

Z badań wynika m.in., że lepiej z upływem lat radzą sobie lubelscy seniorzy z wykształceniem wyższym lub średnim. Są aktywni zawodowo, są animatorami działań społecznych. To osoby korzystające z różnych form działalności. Seniorzy, którzy sami sobie organizują czas i aktywność w większości mają wykształcenie średnie lub zawodowe. Osoby z wykształceniem podstawowym lub zawodowym korzystające z pomocy innych.

Z ankiet wynika, że starsi lublinianie rzadko uprawiają sport, jeżdżą na rowerze, uprawiają ogródek lub działkę. Mało respondentów bierze udział w warsztatach zajęciowych, należy do grupy parafialnej lub pracuje jako wolontariusz.

Autorzy badań uważają, że należy w mieście rozwinąć ofertę bardziej aktywnych form spędzania czasu wolnego, którym towarzyszy poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego.

Więcej: www.dziennikwschodni.pl

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.