Lublin: płk. Rokicki, weteran września 1939 r., skończył sto lat

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   01 grudnia 2017 15:33


Lublin: płk. Rokicki, weteran września 1939 r., skończył sto lat Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gratulacje, podziękowania i życzenia przyjmował w piątek (1 grudnia) w Lublinie z okazji 100. rocznicy urodzin płk Władysław Rokicki, weteran wojny obronnej we wrześniu 1939 r. Z jubilatem spotkali się przedstawiciele władz, kombatanci, młodzież.

- W pańskiej osobie składamy hołd wielkiemu pokoleniu, które odważyło się być dzielne. Daliście ojczyźnie największy wyraz miłości i poświęcenia - powiedział, składając życzenia jubilatowi szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Kasprzyk przypomniał, że za kilka dni przypada 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

- On was wychował, wasze pokolenie, w tych słowach, iż być zwyciężonym, a nie ulec to zwycięstwo - powiedział.

- Byliście wierni Polsce i nie zadawaliście żadnych pytań, ile ta Polska da za to. Nigdy przez głowy waszego pokolenia nie przeszła myśl, że można suwerenność Rzeczypospolitej oddawać w ręce obcych. Byliście wierni Niepodległej - dodał Kasprzyk. Minister wręczył jubilatowi w prezencie szablę.

Rokicki otrzymał też dyplom wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka.

- Pana postawa i postawa pana towarzyszy broni, współpracowników, doprowadziła nas tutaj, do pełnej wolności w niepodległej Polsce - powiedział Czarnek.

Gratulacje i podziękowania złożył jubilatowi prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Władysław Rokicki powiedział dziennikarzom, że przeżył wiele burzliwych wydarzeń.

- Przeżyłem wiek, dzisiaj jest tego podsumowanie. Przeżyłem wojnę w 1939 r., dostałem się do Rosji, uciekłem, potem okupacja, konspiracja. Było ciężko, ale Polska jest odzyskana. Trzeba dbać o Polskę. Nasi przodkowie walczyli i my walczyliśmy o Polskę, młodsi teraz powinni dbać o nią - powiedział.

Rokicki urodził się w 1917 r. we wsi Krężnica Okrągła pod Lublinem. Chodził do Szkoły Ogrodniczo-Szkółkarskiej w Lublinie. W latach 1937-1938 służył w kompanii łączności 3 Dywizji Piechoty Legionów w Zamościu. Po wybuchu wojny walczył w szeregach armii Lublin. 17 września 1939 r. został ranny pod Żółkiewką.

Od 1940 r., po powrocie w rodzinne strony, działał w konspiracji. W 1942 r. wstąpił do AK. Był więziony przez gestapo, bity. Potem służył do końca wojny w Batalionach Chłopskich.

W 1944 r. zgłosił się na ochotnika do wojska i został skierowany do 2. Frontowej Oficerskiej Szkoły Piechoty w Lublinie. Zawodową służbę pełnił do 1946. Ukończył studia ekonomiczne na KUL. Pracował w spółdzielczości i aktywnie działał społecznie wśród kombatantów. Był m.in. prezesem Stowarzyszenia b. Żołnierzy Batalionów Chłopskich, członkiem Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy wojewodzie lubelskim.

Przyczynił się do powstania wielu upamiętnień wydarzeń związanych z walką o wolną Polskę, m.in. do budowy Pomnika Obrońców Lublina w 1939 r., Pomnika Bohaterów Monte Cassino, Pomnika Powstańców Styczniowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR