Lublin: senioralna ofensywa władz miasta
Autor: MK/Rynek Seniora   15 kwietnia 2015 16:36

W Lublinie trwają prace nad uruchomieniem "Lubelskiej Karty Seniora”. Udział w programie zadeklarowało już 45 firm. Urząd miasta czeka na kolejne zgłoszenia. Władze Lublina zapowiadają także powołanie Rady Seniorów. Deklarują również, że miasto wystartuje w konkursach organizowanych w ramach programu Senior-WIGOR.

- Program "Lubelska Karta Seniora” adresowany jest do osób powyżej 60 r. ż. mieszkających na terenie Lublina - informuje ratusz. - Celem programu jest wzmocnienie aktywności społecznej seniorów poprzez stworzenie oraz rozwijanie systemu promocji, ulg i rabatów oferowanych przez Miasto Lublin oraz partnerów Programu.  

Wprowadzając Kartę Lublin chce także zwiększyć dostępność do dóbr kultury oraz zachęcić seniorów do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i sportowych.  

 - Program jest rozwiązaniem, które umożliwi Seniorom rozwój swoich pasji i zainteresowań, ale także da możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego - wyjaśnia urząd.  

Dotychczas udział w programie zadeklarowało 45 podmiotów reprezentujących różne branże. Urząd czeka na kolejne zgłoszenia, można je przesyłać na adres: Lubelskie Centrum Aktywności Obywatelskiej, ul. Leszczyńskiego 23, Lublin (lcao@lublin.eu).  

Projekt Uchwały Rady Miasta w sprawie przyjęcia Programu „Lubelska Karta Seniora” planowany jest do przedłożenia na sesji Rady Miasta Lublin 30 kwietnia br.

Urząd informuje także, że przygotowuje się do wystąpienia o dofinansowanie do utworzenia dziennych domów i/lub klubów dla seniorów w ramach programu Senior-WIGOR.

Wybory seniorów do rady
Uchwałą z dnia 29 stycznia 2015 r. Rada Miasta Lublin przyjęła Statut Rady Seniorów Miasta Lublin. Zgodnie z paragrafem 8 tego statutu prezydent Lublina wprowadzi Zarządzenie dotyczące powołania komisji wyborczej oraz ustalenia regulaminu jej pracy wraz z ogłoszeniem naboru kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Lublin oraz ustaleniem druków i formularzy niezbędnych do przeprowadzenia wyborów.

Rada składać się będzie z 14 osób, w tym przedstawicieli prezydenta i członków zaproponowanych przez Komisję Wyborczą (i zaakceptowanych przez prezydenta). Kandydatów na członków Rady będą mogły zgłaszać podmioty działające na rzecz osób starszych, w szczególności organizacje pozarządowe oraz podmioty prowadzące uniwersytety trzeciego wieku.

Każdy z tych podmiotów może zgłosić jednego kandydata do Rady. Ogłoszenie o naborze ukaże się na stronie Urzędu Miasta Lublin (www.um.lublin.eu), a zgłoszenia kandydatów należy dostarczyć na adres: Lubelskie Centrum Aktywności Obywatelskiej, ul. Leszczyńskiego 23, 20-068 Lublin.

Terminy określone w ogłoszeniu: - do 5 maja 2015 roku można zgłaszać kandydatów do Rady; - do dnia 25 maja 2015 roku Prezydent Miasta Lublin wytypuje 4 osoby do Rady, dodatkowo komisja wyborcza przekaże Prezydentowi Miasta propozycję 10 kandydatów oraz 2 kandydatów rezerwowych do Rady Seniora; - finalna decyzja o składzie Rady zostanie ogłoszona do dnia 10 czerwca 2015 roku.

We wrześniu 2015 r. kończy się kadencja „dotychczasowej” Społecznej Rady Seniorów Miasta Lublin, działającej na podstawie Zarządzenia Prezydenta Miasta Lublin nr 890/2011 z dnia 1 września 2011 r. 

Wyróżnienie dla Lublina
Organizowany od trzech lat w Lublinie Konkurs "Miejsce Przyjazne Seniorom" otrzymał wyróżnienie i został wpisany do „Złotej Księgi Dobrych Praktyk na Rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych” - inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Komisji ds. Osób Starszych.

Spośród 100 projektów nadesłanych przez samorządy i organizacje społeczne, Komisja wyłoniła 24. Spotkanie poświęcone wyróżnionym projektom odbędzie się w czwartek, 16 kwietnia br. w siedzibie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.