Lublin: seniorzy na tydzień przejęli klucze do miasta

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 czerwca 2017 13:00


Lublin: seniorzy na tydzień przejęli klucze do miasta Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Koncerty, wykłady, warsztaty, zajęcia sportowe i rekreacyjne, przeznaczone dla osób starszych, wypełniają program - już szóstych - Lubelskich Dni Seniora, które rozpoczęły się w poniedziałek (5 czerwca). W niespełna 350-tysięcznym Lublinie jest 87 tys. osób w wieku powyżej 60 lat.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podczas spotkania przed Ratuszem wręczył seniorom symboliczne klucze do miasta i zachęcał ich do aktywności.

- Aktywność seniorów, ich organizacji, całego środowiska, to jest lubelska dobra praktyka. Pokazuje, jak bardzo siebie nawzajem potrzebujemy. Pokaźne grono seniorów ze swoją wiedzą, doświadczeniem, aktywnością, jest miastu potrzebne i miasto jest potrzebne naszym seniorom. Razem stworzymy atmosferę, w której najlepiej będziemy się czuli - powiedział Żuk.

Przewodnicząca Rady Seniorów, działającej przy prezydencie miasta, Alina Gucma, podkreśliła, że w Lublinie jest dużo inicjatyw na rzecz ludzi starszych.

- Zależy nam, by dotrzeć zwłaszcza do tych, którzy są sami, siedzą w domach, nie mają z kim porozmawiać. Łatwiej żyć, gdy człowiek jest aktywny. Powstają coraz to nowe kluby seniora, mamy ich już dziesięć, są miejsca przyjazne seniorom, są różnorodne propozycje zajęć - powiedziała Gucma.

Lubelskie Dni Seniora organizowane są po raz szósty, potrwają do piątku. We wszystkich dzielnicach miasta odbywać się będą występy artystyczne, spektakle teatralne, zajęcia plastyczne, pokazy filmowe. Seniorzy zachęcani będą do udziału w grach i zabawach sportowych, wycieczkach, wieczorach poezji, spotkaniach tanecznych.

Seniorzy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań medycznych, wziąć udział w treningach pamięci, konsultacjach w zakresie kosmetyki i fryzjerstwa. Łącznie przygotowano ponad 200 imprez.

Promowana będzie Lubelska Karta Seniora, która od trzech lat wydawana jest mieszkańcom miasta w wieku powyżej 60 lat. Posiadacze karty zyskują uprawnienia do ulg - sięgających do 30 proc. - przy zakupie biletów wstępu do kin, teatrów, muzeów, na obiekty sportowe, imprezy kulturalne. Mają też zniżki w niektórych lokalach gastronomicznych, punktach usługowych oraz prywatnych poradniach zdrowia i salonach optycznych.

Łącznie w programie karty uczestniczy 138 podmiotów, a korzysta z niej 10,5 tys. seniorów - poinformował dyrektor Lubelskiego Centrum Aktywności Obywatelskiej Sławomir Skowronek.

Jesienią rozstrzygnięta ma być kolejna edycja konkursu na Miejsce Przyjazne Seniorom. Specjalny certyfikat przyznawany jest tym instytucjom i firmom w Lublinie, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom osób starszych, oferują im specjalne usługi, stosują zniżki, likwidują bariery architektoniczne. - Do 20 września czekamy na zgłoszenia, każdy może takie miejsce wskazać. Będzie powołana komisja, która rozstrzygnie konkurs do końca października - zapowiedział Skowronek. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR