Macierewicz do weteranów: "każdy wasz gest, (...) każde stanowisko, ma gigantyczne znaczenie"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   04 września 2017 16:16


Macierewicz do weteranów: "każdy wasz gest, (...) każde stanowisko, ma gigantyczne znaczenie" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wasz autorytet sprawia, że jesteście wzorcem zachowania nie tylko młodzieży, ale także władz państwowych - powiedział w piątek (1 września) w Belwederze szef MON Antoni Macierewicz podczas uroczystego spotkania z weteranami walk o niepodległość RP.

Macierewicz podkreślił znaczenie możliwości spotkań z weteranami walk o niepodległość Rzeczpospolitej.

- Ciągle mam w kościach ten czas, gdy te spotkania - z takimi ludźmi, jak wy - nie mogły się publicznie odbywać. To jest niezwykłym wyrazem przemiany, jaką przeżywamy i wielkiego dobra, jakie posiadamy i niepodległej ojczyznę, którą odbudowujemy. To wasza obecność - bohaterów przeszłości i bohaterów dnia dzisiejszego - jest tego największym świadectwem. Za to serdecznie dziękuję - powiedział szef MON.

Przypomniał także, że weterani byli świadkami i sprawcami czynu niepodległościowego, walki, która "przełożyła się na to, że możemy odbudowywać Polskę niepodległą".

- Trzeba sobie jasno powiedzieć, że wasz niezwykły autorytet w społeczeństwie, w narodzie polskim (...) sprawia, że każdy wasz gest, każdy ruch, każde słowo, każda opinia, każde stanowisko, ma gigantyczne znaczenie - jest wzorcem dla zachowania nie tylko młodzieży, ale także - jakże często - władz państwowych. Gdy mówicie białe - jest białe. Gdy mówicie czarne - staje się czarne. Ciągle pełnicie misję niepodległościową. Teraz być może niemniejszą niż w swojej młodości, a może nawet większą, bo żyjemy w czasach, w których ta niepodległość ciągle jest przedmiotem niesłychanej walki; walki gospodarczej, politycznej i także wysiłku zbrojnego polskich żołnierzy rozsianych na całym świecie, gdzie podejmują tę realną walkę, która czasem jest przecież przedmiotem krytyki - podkreślił Macierewicz. Podziękował weteranom za "siłę wytrwania przy niepodległości".

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski podkreślił, że spotkania z weteranami w Belwederze stają się nową tradycją obchodów.

- Dobrze, że spotykamy się właśnie tutaj - w Belwederze, miejscu, które było domem marszałka, ojca wolnej Polski, ojca niepodległości RP; państwa, które pokazało nam, że do dzisiaj jest wzorem dla nas, jak należy traktować tych, którzy walczyli o wolną Polskę - zaznaczył Kolarski.

Poseł Anita Czerwińska (PiS) odczytała list okolicznościowy od marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, w którym przypomniał, że pod naporem hitlerowskiego i sowieckiego najeźdźcy Polacy nie zdołali ochronić kraju przed utratą wolności i suwerenności.

"Zaciekły bohaterski opór wojsk polskich został zdławiony, a III Rzesza i Związek Radziecki rozpoczęły likwidację polskiej państwowości. Każda rocznica wybuchu II wojny światowej jest czasem szczególnej pamięci o tych, którzy walczyli na polach bitewnych w kraju i poza jego granicami, chroniąc naszej niepodległości" - napisał Kuchciński.

P.o szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk zwracając się do obecnych na sali weteranów zaznaczył, że od ich pokolenia działacze opozycji antykomunistycznej "uczyli się jak kochać niepodległą Polskę i prowadzić walkę o nią w latach komunistycznego zniewolenia aż do 1989 r".

- Pokolenie weteranów walk o niepodległość Rzeczpospolitej i pokolenie opozycji antykomunistycznej, miało jeden wspólny cel - danie następnym pokoleniom wolnej Polski. Dzięki państwu ta wolna Polska jest, a my mamy ją pielęgnować i przekazać następnym pokoleniom ucząc się tego od was - zaznaczył.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR