Magierowski: przegłosowana ustawa emerytalna najlepszą z możliwych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   24 listopada 2016 09:47


Magierowski: przegłosowana ustawa emerytalna najlepszą z możliwych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ustawa obniżająca wiek emerytalny w formie przegłosowanej w Sejmie jest najlepszą z możliwych - powiedział w środę (23 listopada) dyrektor biura prasowego Marek Magierowski, pytany o kwestię ewentualnych zmian dotyczących powiązania uprawnień emerytalnych ze stażem pracy.

Prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło wezmą udział w inauguracji 28. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność", który w czwartek rozpocznie dwudniowe obrady w Płocku. Tematem obrad będzie m.in. realizacja "Umowy programowej" z prezydentem i deklaracji wyborczych PiS. Andrzej Duda, jako kandydat na prezydenta, zadeklarował m.in., że będzie prowadził politykę zmierzającą do obniżenia wieku emerytalnego i powiązania uprawnień emerytalnych ze stażem pracy.

Magierowski pytany w środę w radiu RMF FM, czy pomysł powiązania uprawnień emerytalnych ze stażem pracy został zarzucony, odparł: "Myślę, że ustawa w tej formie, która została przegłosowania jest najlepszą z możliwych".

Dodał, że prezydent spotka się ze związkowcami, ponieważ jest pełen szacunku dla tego, co zrobiła Solidarność, co wciąż robi dla polskiego społeczeństwa, dla pracowników, dla świata pracy.

Zaznaczył, że spotkanie odbędzie się w szczególnym czasie, gdy PiS wprowadza reformy ważne także z punktu widzenia związków zawodowych i pracowników. - Na pewno będzie ciekawa rozmowa i o Programie 500 Plus, i Mieszkanie Plus oraz obniżeniu wieku emerytalnego - powiedział Magierowski.

Realizacja obietnicy wyborczej
W połowie listopada Sejm uchwalił ustawę, która przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Prezydent projekt ustawy złożył w Sejmie pod koniec listopada ub. roku.

Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągnęłyby go w 2040 r., a mężczyźni w 2020.

W maju 2015 r., w trakcie kampanii przed wyborami prezydenckimi, Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" udzieliła poparcia Andrzejowi Dudzie. W zawartej ze związkiem "Umowie programowej", wtedy jeszcze kandydat PiS na prezydenta, zobowiązał się realizacji swego programu, przedstawionego w kampanii, opartego na czterech filarach: rodzina, praca, bezpieczeństwo i dialog.

Andrzej Duda zadeklarował wówczas m.in., że będzie prowadził politykę zmierzającą do obniżenia wieku emerytalnego i powiązania uprawnień emerytalnych ze stażem pracy, a także zapewnienia rodzinom wychowującym dzieci dodatkowego wsparcia. Zobowiązał się też do przywrócenia odpowiedzialności państwa za zdrowie obywateli i reformy szkolnictwa, skutecznej walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym zwiększenia wysokości progów dochodowych uprawniających do świadczeń socjalnych oraz do wprowadzenia sprawiedliwego systemu podatkowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR