Małopolskie: można uzyskać certyfikat "Miejsce przyjazne seniorom"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   11 lipca 2016 08:34


Małopolskie: można uzyskać certyfikat "Miejsce przyjazne seniorom" Miejscem przyjaznym seniorom w woj. małopolskim może być kawiarnia, sklep, apteka czy inne miejsca użyteczności publicznej. Fot. Hernán Piñera/Flickr,com (CC BY-SA 2.0)

Do 31 października 2016 r.  grupa przynajmniej 10 osób, instytucje, firmy, organizacje czy urzędy mogą zarekomendować wybrane miejsce w Małopolsce, które wedle ich oceny jest przyjazne dla osób starszych. Z udziału w akcji wyłączone są jednak te podmioty, które statutowo podejmują działania na rzecz seniorów.

Równorzędnymi organizatorami i realizatorami akcji „Miejsce przyjazne seniorom” są woj. małopolskie oraz gmina miejska Kraków. Ze strony województwa inicjatywę realizuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, a ze strony gminy miejskiej Kraków - Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa.

Akcja realizowana jest w oparciu o porozumienie o współpracy na rzecz poprawy sytuacji osób starszych, które zostało zawarte 24 maja 2011 r. między gminą miejską Kraków i woj. małopolskim.

- Zapraszamy do udziału w akcji społecznej, mającej na celu współtworzenie na terenie naszego miasta przestrzeni, które wpływając na dobre samopoczucie seniorów, będą wyrazem naszej wspólnej troski wobec środowisko osób starszych, a także pomogą im w realizowaniu codziennych potrzeb - przekonują organizatorzy.

Takimi miejscami mogą być kawiarnie, sklepy, apteki, instytucje kulturalne, edukacyjne, rekreacyjne, medyczne, miejsca użyteczności publicznej i inne, w których osoby starsze czują się swobodnie, są godnie traktowane i obsługiwane, a których oferta odpowiada na potrzeby starszych mieszkańców poprzez dostosowanie swojej architektury oraz oferowanie produktów, usług i zniżek specjalnie skierowanych do tej grupy.

- Miejsca wybrane w ramach akcji otrzymają certyfikat: „Miejsce przyjazne seniorom” i będą oznaczane specjalnym znakiem informującym o wyróżnieniu - zachęcają organizatorzy. 

W VI edycji akcji zgłoszenia mogą składać instytucje, firmy, organizacje, urzędy, osoby fizyczne (grupa przynajmniej 10. osób), które mogą zarekomendować wybrane miejsce (posiadające pisemną zgodę dyrektora, kierownika zgłaszanego miejsca na otrzymanie certyfikatu).

Co jednak istotne: z udziału w akcji wyłączone są podmioty, które statutowo podejmują działania na rzecz seniorów lub zostały powołane w celu podejmowania takich działań.

Szczegółowy regulamin akcji dostępny jest TUTAJ

Formularz zgłoszenia powinien zostać złożony do 31 października 2016 r. w siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie lub przesłany na adres mailowy biuro@rops.krakow.pl albo listownie na adres: ul. Piastowska 32, 30-070 Kraków, z dopiskiem: Akcja: „Miejsce przyjazne seniorom”.

Wizytacją zgłaszanych miejsc i weryfikacją zgłoszeń zajmuje się komisja konkursowa. Ostateczna decyzja o przyznaniu certyfikatu podejmowana jest przez kapitułę decyzyjną, którą tworzą prezydent Krakowa i marszałek woj. małopolskiego.

Uroczyste ogłoszenie wyników wraz z wręczeniem certyfikatów odbędzie się do dnia 15 grudnia 2016 r.

Wszelkie dodatkowe informacje oraz formularze można uzyskać w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Krakowie przy ul. Piastowskiej 32, w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa os. Centrum C 10, a także za pośrednictwem stron internetowych organizatorów - www.rops.krakow.pl oraz www.dlaseniora.krakow.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.