Małopolskie: w regionie wzrasta liczba specjalistów geriatrii
Autor: www.malopolskie.pl/ Rynek Seniora   22 maja 2015 16:07

Wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak przewodniczył obradom Małopolskiej Rady ds. Polityki Senioralnej, która dziś (22 maja br.) spotkała się w Krakowie. Jej uczestnicy dyskutowali m.in. o opiece geriatrycznej, badaniach profilaktycznych dla seniorów oraz funkcjonowaniu opiekunów rodzinnych osób starszych.

Wiodącym tematem czwartego już posiedzenia rady było zdrowie małopolskich seniorów. - Politykę senioralną traktujemy w Małopolsce w sposób priorytetowy. Nie chodzi nam o to, by tylko zaspokoić podstawowe potrzeby osób starszych, ale o to, by zapewnić im warunki do rozwoju ich pasji, zainteresowań, potrzeb dzielenia się własną wiedzą i doświadczeniem - powiedział Wojciech Kozak.  

Aktualny stan opieki geriatrycznej w Małopolsce przedstawiła Anita Woźniak z Departament Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, natomiast o realizacji tej formy opieki mówiła dr Barbara Gryglewska - konsultant  wojewódzki w dziedzinie geriatrii.

- Kwestia opieki geriatrycznej jest ogólnopolskim problemem. W małopolskich szpitalach ciągle brakuje oddziałów geriatrycznych, które oferowałyby kompleksową opiekę osobom starszym. Obserwujemy jednak pewne pozytywne zmiany: w naszym regionie wzrasta ilość lekarzy specjalistów w tym zakresie geriatrii, rozwija się także opieka sanatoryjna - przekonywał Kozak.

O badaniach profilaktycznych adresowanych do seniorów z Małopolski mówiła Monika Jezierska-Kazberuk, z-ca dyrektora ds. medycznych Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Natomiast Małgorzata Szlązak z Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie przedstawiła uczestnikom spotkania wyniki badania "Opiekunowie rodzinni osób starszych - problemy, potrzeby, wyzwania dla polityki społecznej".  

Małopolska Rady ds. Polityki Senioralnej działa od marca ubiegłego roku. To pierwsza regionalna rada działająca na rzecz osób starszych powstała po przyjęciu przez polski rząd 24 grudnia 2013 r. "Pakietu dla seniorów".

Do głównych zadań rady należy współtworzenie głównych kierunków polityki senioralnej w województwie, wspieranie Uniwersytetów Trzeciego Wieku i innych organizacji zajmujących się działaniami na rzecz seniorów oraz proponowanie inicjatyw na rzecz integracji środowiska seniorów oraz wymiany międzypokoleniowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.