Małopolskie: zakład opiekuńczy elementem wyborczej gry?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Maria Krzos/Rynek Seniora   18 lutego 2015 10:44


Małopolskie: zakład opiekuńczy elementem wyborczej gry?

Zapowiadana przed wyborami samorządowymi budowa domu opieki w Iwanowicach (Małopolskie) nie dojdzie do skutku. Nowy wójt gminy Robert Lisowski dementuje informacje o inwestycji, która miała rozpocząć się w marcu tego roku.

Obiekt, jako  Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, docelowo miał mieć 46 łóżek i być przystosowany  do przyjęcia ok. 100 pensjonariuszy. W pierwszym okresie w placówce miało znaleźć zatrudnienie ok. 40 osób (m.in. rehabilitanci, psychologowie, reumatolodzy), a po rozbudowie - kolejne 40.

Jak informowała wtedy gmina, dom opieki miał spełniać wszystkie wymogi wchodzącej w życie 2017 r. ustawy o zakładach leczniczych, a także posiadać wszystkie uprawnienia szpitala.

O inwestycji tuż przed wyborami samorządowymi informowała jedna z lokalnych gazet. W imieniu inwestora wypowiadał się wówczas Władysław Błaś. Nie chciał jednak zdradzić, kto wyłoży pieniądze na inwestycję, której wartość miała wynosić ok. 6 mln zł.

 - Niestety, nic nie wiem o tym, by taka inwestycja na terenie naszej gminy miała dojść do skutku - mówi w rozmowie z portalem rynekseniora.pl Robert Lisowski, obecny wójt gminy Iwanowice.  - Nie wydaliśmy pozwolenia na budowę tego typu obiektu. Bardzo żałuję, bo każda inwestycja to dobra wiadomość dla gminy.

Skąd w takim razie informacja o nowym domu opieki? Wójt podejrzewa, że była ona elementem kampanii wyborczej jego poprzednika. Tłumaczy, że o wiarygodności opisywanych planów inwestycyjnych źle świadczą chociażby upublicznione pod koniec października ubiegłego roku wizualizacje domu opieki.

- Przedstawiają one budynek o płaskim dachu - tłumaczy wójt. - Tymczasem nasza gmina leży w otulinie Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego. To nakłada określone wymagania wobec obiektów, które powstają na jej terenie. Nie mogą one mieć na przykład płaskich dachów. Projekt budynku w takim kształcie, jaki został przedstawiony na wizualizacji nie otrzymałby pozwolenia na realizację - dodaje.

Na wizualizacjach widoczna jest również nazwa „Lavender Hills”, sugerująca, że tak miałoby nazywać się to miejsce. Okazuje się, że dom opieki noszący identyczną nazwę funkcjonuje już na trenie Wielkiej Brytanii. Należy do spółki prowadzącej kilka tego typu obiektów.

Nowego wójta Iwanowic zapytaliśmy także o Władysława Błasia, który wypowiadał się w imieniu inwestora.  - Nie wiem, kim jest ta osoba, nikt taki się z gminą nie kontaktował - odpowiada.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.