Marszałek Senatu o lekach 75+: nie wierzę, żeby rządzący po nas wycofali się z tego programuPAP/Rynek Seniora - 14 listopada 2016 12:32


Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przekonywał w poniedziałek (14 listopada), w Ogólnopolskim Dniu Seniora, podczas spotkania w Senacie, że osoby w starszym wieku mogą być aktywne; trzeba tworzyć ku temu warunki i zwracać na problemy seniorów dużą uwagę.

Z seniorami spotkała się również minister Rafalska z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora. Wzięła udział w konferencji pt. "Aktywne, Zdrowe Starzenie".

Szefowa MRPiPS powołała się na badanie GUS ws. zmian demograficznych w Polsce do 2050 r. - W przyjętej perspektywie wystąpi znaczne zmniejszenie liczby dzieci i osób dorosłych. Natomiast zwiększy się liczba i udział osób w wieku co najmniej 60 lat - powiedziała.

- Z opracowanej w 2014 roku prognozy ludności wynika, że w perspektywie do 2050 roku ogólna liczna ludności Polski zmniejszy się o ponad cztery i pół miliona . Natomiast będzie wzrastać zarówno liczba jak i odsetek osób w wieku 60 lat i więcej - zaznaczyła minister pracy i polityki społecznej.

Zwróciła uwagę, że szeroko rozumiana polityka społeczna wobec osób starszych "musi stanowić jeden z priorytetów działań publicznych".

Jakość życia, sytuacja materialna
Podkreślała znaczenie profilaktyki, która może pozwolić dłużej zachować aktywność. - Żyjemy w trudnych czasach, w których najlepiej byłoby być młodym i pięknym, a niestety bieg życia jest nieuchronny i zmierzamy w nim do tego, że mamy coraz więcej lat i ubywa zdrowia i sił. (…) Na to, jak będzie wyglądała nasza starość, pracujemy przez całe życie. O tym, co nas czeka w przyszłości, trzeba pamiętać mając 30, 40 czy 50 lat - powiedziała minister Rafalska.

Jak oceniła, aktywność osób w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym w Polsce się poprawia, ale wciąż jest wiele do zrobienia. Wskazała, że wyzwaniem jest aktywizowanie dzieci i młodzieży. Jak dodała, rolą seniorów jest też m.in. zachęcanie wnuków do aktywności.

Minister wskazywała, że o jakości życia decyduje często sytuacja materialna i dlatego - jak mówiła - rząd swoimi działaniami wspiera m.in. emerytów, którzy mają najniższe uposażenie. Wskazała, że w nowym roku najniższa emerytura wyniesie tysiąc zł. - Myślę, że ma to duże znaczenia dla osób, które do tej pory pobierały świadczenie w wysokości 882 zł - dodała.

Nikt już nie wycofa się z programu leki 75+
Z kolei wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz poinformował, że podczas półtora miesiąca funkcjonowania programu bezpłatnych leków dla osób 75 plus wydano ponad 4 mln opakowań darmowych różnych preparatów, skorzystało z nich milion sto osiemdziesiąt jeden tysięcy osób - poinformował

Wiceminister również uczestniczył w konferencji zorganizowanej w Senacie w Ogólnopolskim Dniu Seniora. Podał, że beneficjenci programu zaoszczędzili 38 mln 800 tys., tyle wyniósł bowiem koszt refundacji wydanych leków z budżetu państwa.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, mówiąc o programie bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 75 lat, wskazał, iż to "otwarcie pewnej drogi". - Teraz możemy to tylko poszerzać i polepszać. Nie wierzę, żeby ktokolwiek wycofał się z tego programu. Weszliśmy na ten program; jeśli stracimy władzę, będzie ktoś inny rządził to również będzie ten program rozwijał - ocenił marszałek.

Podkreślał, że osoby w starszym wieku mogą być aktywne; trzeba tworzyć ku temu warunki i zwracać na problemy seniorów dużą uwagę.

Aktywność fizyczna i intelektualna
Minister sportu i turystyki Witold Bańka podkreślał podczas spotkania, że sport nie ma barier i seniorzy także mogą być aktywni.  - Sport jest dla każdego, aktywność fizyczna jest dla każdego: dzieci, młodzieży, wyczynowców, amatorów, seniorów, niepełnosprawnych, pełnosprawnych. Na tym polega wielka siła sportu, że każdy może znaleźć pole do uczestnictwa w aktywności sportowej - przekonywał.

Do aktywności, także w wymiarze intelektualnym, zachęcał seniorów przewodniczący Koalicji na rzecz Zdrowego Starzenia się prof. Bolesław Samoliński.

- Chcecie być aktywni intelektualnie? Pobudzajcie szare komórki. Wyłączcie telewizor. Załóżcie odwrotnie zegarek - do góry nogami, zmuście się do przeliczania jego wskazań. (...) Jeżeli coś przeczytacie, przedyskutujcie to z kimś, niech nie zostanie tylko bierny wasz stosunek do tekstu. (...) Samoedukacja nie kończy się w żadnym przedziale wiekowym - przekonywał.

Prof. Samoliński także podnosił, że na starość pracuje się całe życie. - Zaczyna się od wczesnego etapu budowania nawyków prozdrowotnych - nie tylko unikania czynników ryzyka (…) ale to przede wszystkim budowanie przyzwyczajeń aktywności sportowej i intelektualnej oraz budowanie relacji międzyludzkich - powiedział.