Marszałek Senatu o lekach 75+: nie wierzę, żeby rządzący po nas wycofali się z tego programu
Autor: PAP/Rynek Seniora   14 listopada 2016 12:32

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przekonywał w poniedziałek (14 listopada), w Ogólnopolskim Dniu Seniora, podczas spotkania w Senacie, że osoby w starszym wieku mogą być aktywne; trzeba tworzyć ku temu warunki i zwracać na problemy seniorów dużą uwagę.

Z seniorami spotkała się również minister Rafalska z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora. Wzięła udział w konferencji pt. "Aktywne, Zdrowe Starzenie".

Szefowa MRPiPS powołała się na badanie GUS ws. zmian demograficznych w Polsce do 2050 r. - W przyjętej perspektywie wystąpi znaczne zmniejszenie liczby dzieci i osób dorosłych. Natomiast zwiększy się liczba i udział osób w wieku co najmniej 60 lat - powiedziała.

- Z opracowanej w 2014 roku prognozy ludności wynika, że w perspektywie do 2050 roku ogólna liczna ludności Polski zmniejszy się o ponad cztery i pół miliona . Natomiast będzie wzrastać zarówno liczba jak i odsetek osób w wieku 60 lat i więcej - zaznaczyła minister pracy i polityki społecznej.

Zwróciła uwagę, że szeroko rozumiana polityka społeczna wobec osób starszych "musi stanowić jeden z priorytetów działań publicznych".

Jakość życia, sytuacja materialna
Podkreślała znaczenie profilaktyki, która może pozwolić dłużej zachować aktywność. - Żyjemy w trudnych czasach, w których najlepiej byłoby być młodym i pięknym, a niestety bieg życia jest nieuchronny i zmierzamy w nim do tego, że mamy coraz więcej lat i ubywa zdrowia i sił. (…) Na to, jak będzie wyglądała nasza starość, pracujemy przez całe życie. O tym, co nas czeka w przyszłości, trzeba pamiętać mając 30, 40 czy 50 lat - powiedziała minister Rafalska.

Jak oceniła, aktywność osób w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym w Polsce się poprawia, ale wciąż jest wiele do zrobienia. Wskazała, że wyzwaniem jest aktywizowanie dzieci i młodzieży. Jak dodała, rolą seniorów jest też m.in. zachęcanie wnuków do aktywności.

Minister wskazywała, że o jakości życia decyduje często sytuacja materialna i dlatego - jak mówiła - rząd swoimi działaniami wspiera m.in. emerytów, którzy mają najniższe uposażenie. Wskazała, że w nowym roku najniższa emerytura wyniesie tysiąc zł. - Myślę, że ma to duże znaczenia dla osób, które do tej pory pobierały świadczenie w wysokości 882 zł - dodała.

Nikt już nie wycofa się z programu leki 75+
Z kolei wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz poinformował, że podczas półtora miesiąca funkcjonowania programu bezpłatnych leków dla osób 75 plus wydano ponad 4 mln opakowań darmowych różnych preparatów, skorzystało z nich milion sto osiemdziesiąt jeden tysięcy osób - poinformował

Wiceminister również uczestniczył w konferencji zorganizowanej w Senacie w Ogólnopolskim Dniu Seniora. Podał, że beneficjenci programu zaoszczędzili 38 mln 800 tys., tyle wyniósł bowiem koszt refundacji wydanych leków z budżetu państwa.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, mówiąc o programie bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 75 lat, wskazał, iż to "otwarcie pewnej drogi". - Teraz możemy to tylko poszerzać i polepszać. Nie wierzę, żeby ktokolwiek wycofał się z tego programu. Weszliśmy na ten program; jeśli stracimy władzę, będzie ktoś inny rządził to również będzie ten program rozwijał - ocenił marszałek.

Podkreślał, że osoby w starszym wieku mogą być aktywne; trzeba tworzyć ku temu warunki i zwracać na problemy seniorów dużą uwagę.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR