Marszałek woj. śląskiego: samorządy same nie udźwigną polityki senioralnej

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   24 maja 2018 09:53


Marszałek woj. śląskiego: samorządy same nie udźwigną polityki senioralnej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Samorządy nie są w stanie same udźwignąć polityki senioralnej, konieczne jest wsparcie centralne, w tym nowe ustawy - podkreślił marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa (PO). Poparł wprowadzenie postulowanego przez PO programu "Polska Seniora".

W środę w siedmiu różnych częściach woj. śląskiego parlamentarzyści PO rozmawiali na temat polityki senioralnej.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała podczas konferencji prasowej w Chorzowie, że to zakończenie pierwszego etapu konsultacji programu, w którym znalazły się m.in. bon na opiekę nad seniorami, darmowe szczepienia, senioralny budżet obywatelski, czy nowe propozycje w sprawie emerytur.

- Platforma przez osiem lat zrobiła dla seniorów bardzo dużo, to było jedno z ważniejszych zadań, przed którym stał rząd i Donalda Tuska, i Ewy Kopacz - oświadczyła wicemarszałek Kidawa-Błońska.

Przekonywała, że za rządów PO doszło m.in. do istotnego wsparcia uniwersytetów trzeciego wieku, powstał program "Senior-Wigor" i uchwalono ustawę umożliwiającą powstawanie rad seniorów, a w 2012 r. po raz pierwszy zebrał się parlament seniorów. - O seniorach myśleliśmy cały czas przez osiem lat, myślimy teraz i mam nadzieję, ze nasze propozycje zostaną dobrze przez seniorów przyjęte - zaznaczyła wicemarszałek.

Posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz uważa, że obecnie można mówić o "dyskryminacji" seniorów w Polsce. - Geriatria została wyrzucona, czy też nie załapała się, do sieci szpitali, seniorzy mają dziś droższe leki niż mieli przed objęciem władzy przez PiS - wyliczała.

Marszałek Saługa zauważył, że konsultowany właśnie program parlamentarnego zespołu "Polska Seniora" jest tożsamy z realizowanym już - na poziomie regionalnym - programem "Śląskie dla seniora".

Jak zapewnił, wojewódzki samorząd jest w kontaktach z seniorami bardzo aktywny. Przy marszałku działa Rada ds. seniorów, która - jak mówił Saługa - każdego dnia przekazuje mu nowe pomysły. - Seniorzy kipią pomysłami, chcą aktywnie żyć i uczestniczyć w życiu społecznym i nas napędzają. Rewolucja seniorów wydaje się nie do zatrzymania - podkreślił.

- Samorządy same nie udźwigną polityki senioralnej, stąd konieczne będzie wsparcie ustawowe, centralne (...) Potrzebne nam jest uzbrojenie w ustawy i rozwiązania systemowe, żeby seniorom żyło się w Polsce lepiej, łatwiej, godniej, bezpieczniej i zdrowiej - zaznaczył marszałek Saługa.

W ramach programu PO "Polska Seniora", przygotowana jest oferta dla seniorów w trzech sektorach: aktywne życie, zdrowe życie i godne życie.

Posłanka Izabela Leszczyna mówiła na konferencji, że - aby poprawić sytuację finansową osób starszych - PO złożyła w parlamencie dwa projekty ustaw. Jeden dotyczy zwolnienia emerytur z podatków, drugi jest dedykowany osobom, które mimo osiągnięcia wieku emerytalnego są nadal aktywne zawodowo i nie pobierają emerytury. W myśl tego projektu wynagrodzenie takich osób nie byłoby obciążane składkami na ubezpieczenie społeczne.

Posłanka Krystyna Szumilas mówiła o propozycji bonu opiekuńczego w wysokości 1 tys. zł. Dzięki niemu osoby opiekujące się niesamodzielnymi seniorami mogłyby łączyć to z pracą. PO proponuje też tzw. urlop wytchnieniowy - dwa tygodnie w roku - dla opiekuna osoby wymagającej opieki. W tym czasie opiekę nad seniorem przejęłoby państwo.

W dziedzinie zdrowia seniorów Platforma proponuje m.in. darmowe szczepienia przeciwko grypie. W programie duży nacisk partia kładzie się na profilaktykę, diagnostykę i rehabilitację, z wykorzystaniem telemedycyny - mówiła posłanka Beata Małecka-Libera.

Wśród pomysłów jest m.in. własny budżet dla rad seniorów w gminach oraz wyodrębnienie w ramach budżetu obywatelskiego, budżetu senioralnego. Inną propozycją jest stworzenie, obok Kart Seniora, działających w niektórych miastach, ogólnopolskiej karty, która uprawnia do zniżek i ulg. PO chciałoby też otwierać biura seniora, gdzie osoby starsze uzyskiwałyby pomoc np. jak załatwić sprawy prawne. W programie "Polska Seniora" znalazł się też pomysł, by działał całodobowy telefon zaufania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR