Marszałkowie proszą rząd o wsparcie w zakresie polityki senioralnej
Autor: PAP/Rynek Seniora   18 maja 2016 15:40

Zestaw rekomendacji dotyczących polityki senioralnej sformułował Konwent Marszałków Województw RP. Samorządowcy zaapelowali też do rządu o wsparcie dla działań w tym zakresie na szczeblu regionalnym - m.in. dostęp do szkoleń oraz środki na badania i projekty innowacyjne.

W stanowisku przyjętym podczas obrad Konwentu - odbywających się równolegle z Europejskim Kongresem Gospodarczym w Katowicach - marszałkowie zadeklarowali, że dostrzegają wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa. Przypomnieli m.in., że na koniec 2014 r. udział ludności w wieku poprodukcyjnym wyniósł w Polsce 18,99 proc., natomiast do 2050 r. ma on wzrosnąć do 29,3 proc.

Choć samorządowcy docenili różne dotychczasowe inicjatywy, a także szczególne znaczenie krajowych dokumentów w tym zakresie, podkreślili potrzebę dalszych działań na rzecz tworzenia środowiska przyjaznego osobom starszym, zapewniającego warunki do godnego starzenia się w zdrowiu, przy zachowaniu możliwie jak największej aktywności i niezależności.

Edukować, promować i aktywizować
Konwent marszałków zaproponował w tym kontekście "Rekomendacje w zakresie polityki senioralnej", które wypracowali urzędnicy odpowiedzialni za sprawy senioralne w poszczególnych regionach. To działania do realizacji na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym, również w ramach różnych projektów partnerskich.

Jednym z założeń Rekomendacji uczyniono włączanie tematyki starości do polityk województw. Miałoby się to odbywać poprzez: włączanie jej do regionalnych dokumentów strategicznych, upowszechnianie w procesie edukacji szkolnej (za pośrednictwem centrów doskonalenia nauczycieli czy ośrodków metodycznych), kampanie społeczne (także ponadregionalne) dotyczące kreowania pozytywnego wizerunku starości i problemów osób starszych, a także inicjatywy mające zwiększać bezpieczeństwo seniorów.

Proponowane działania mające zwiększać aktywność w tych grupach wiekowych to: kampanie mające informować i zwiększać ich aktywność społeczną, kreowanie liderów i tworzenie warunków do ich działania aktywizującego te środowiska, tworzenie regionalnych baz informacyjnych o organizacjach działających na rzecz seniorów oraz ich ofercie, a także programy szkoleniowe promowania kształcenia specjalistów zajmujących się animowaniem działań w środowiskach senioralnych.

Integrować usługi społeczne i zdrowotne
W obrębie opieki medycznej i wsparcia opiekuńczego samorządowi specjaliści zaproponowali: wspieranie tworzenia na poziomie powiatów centrów usług społecznych, w tym łączących usługi społeczne i zdrowotne, tworzenie warunków do wspólnych działań w zakresie sektora usług społecznych i zdrowotnych oraz inicjatywy na rzecz zwiększenia liczby lekarzy geriatrów i usprawnienia ścieżki specjalizacji.

Aktywności fizycznej i profilaktyce zdrowotnej w najstarszych grupach wiekowych miałyby sprzyjać: programy promocji profilaktyki uwzględniające m.in. pielęgniarki środowiskowe, konkursy promujące działania aktywizujące mieszkańców czy działania związane z promowaniem zdrowego stylu życia i aktywności w każdym wieku.

Rozwijać "srebrną gospodarkę"
Samorządowi specjaliści rekomendowali też uwzględnianie elementów "srebrnej gospodarki": poprzez działania rozwijające ekonomię społeczną dla seniorów oraz diagnozujące potrzeby i przekazujące je przedsiębiorcom w kontekście zapotrzebowania na produkty i usługi dla seniorów. Wśród działań na obszarach wiejskich zasugerowali mobilne punkty zdrowia (świadczenie usług zdrowotnych i profilaktyki w miejscu zamieszkania) oraz wykorzystanie potencjału osób starszych (w tym ich doświadczenia zawodowego) np. do tworzenia regionalnych szlaków dziedzictwa.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.