Masz stare zdjęcia lub filmy z warszawskiego zoo? Ogród prowadzi zbiórkęPAP/Rynek Seniora - 16 lutego 2017 14:28


Obchodzący w przyszłym roku swoje 90. urodziny Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie rozpoczyna zbiórkę filmów i zdjęć dokumentujących działanie placówki, a także przewodników, biletów czy map. Pamiątki mają wzbogacić archiwum zwierzyńca. Zoo czeka zwłaszcza na te z lat 30., 40., 50. i 60. ub. wieku.

- Najbardziej liczylibyśmy na zdjęcia i filmy. Zwłaszcza te, które pokazują ogród zoologiczny - jak funkcjonował, jak wyglądał, bo okazuje się, że ludzie przychodząc do zoo najchętniej fotografują zwierzęta, a one się nie zmieniają - powiedziała PAP Anna Karczewska z warszawskiego zoo. - Czekamy na widoki pokazujące infrastrukturę - dodała.

Dlatego Miejski Ogród Zoologiczny zwraca się z prośbą o przejrzenie domowych zasobów i sprawdzenie, czy nie znajdują się w nich archiwalia bezpośrednio związane z warszawskim zoo. Materiały mają posłużyć do opracowania jubileuszowych publikacji, m.in. kalendarza na 2018 rok, czy rocznicowego albumu.

- Co jakiś czas wydajemy kronikę, możliwe, że wydamy album, kalendarz - jest to kwestia funduszy oraz tego, jakie materiały zbierzemy - tłumaczyła Karczewska.

Ze zbiórki wyłączone są zdjęcia przedstawiające zwierzęta, ponieważ na przestrzeni lat ich wygląd zmienia się w niewielkim stopniu. W archiwum jednostki, brakuje jednak fotografii ilustrujących budynki, wnętrza, bramy wejściowe czy spacerowiczów. Interesującym może okazać się zestawienie archiwalnych zdjęć z tzw. "obowiązkowymi pamiątkami" - kucykiem i osiołkiem. Szczególnie cenne są pamiątki odwiedzających z lat 30., 40., 50. i 60 ub. wieku.

Ogród zoologiczny zachęca także do nagrywania swoich wspomnień związanych ze zwierzyńcem, które wzbogacą zasoby dokumentalne i wiedzę o historii warszawskiego zoo.

Skany zdjęć, biletów, przewodników czy map można nadsyłać e-mailem (zoo@zoo.waw.pl). Oryginały tych dokumentów, barwne odbitki czy filmy można także dostarczać osobiście (ul. Ratuszowa 1/3); po skopiowaniu zostaną one zwrócone właścicielom.

Jak mówiła Karczewska akcja nie będzie ograniczona czasowo.

- Zbiórka prowadzona jest przez cały czas. Często zdarza się, że ludzie przynoszą materiały - stare przewodniki, bilety - bez prośby z naszej strony, dlatego cieszymy się, gdy coś nowego do nas trafi i nie planujemy ograniczać czasowo tej akcji - wyjaśniła.

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie został założony 11 marca 1928 roku. Znajduje się w samym centrum stolicy i zajmuje powierzchnię 40 ha. Warszawskie zoo ma w swojej kolekcji ponad 3,5 tys. zwierząt przedstawicieli ponad 500 gatunków, w tym około 40 objętych programem ochrony gatunków zagrożonych.