Masz stare zdjęcia lub filmy z warszawskiego zoo? Ogród prowadzi zbiórkę

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   16 lutego 2017 14:28


Masz stare zdjęcia lub filmy z warszawskiego zoo? Ogród prowadzi zbiórkę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obchodzący w przyszłym roku swoje 90. urodziny Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie rozpoczyna zbiórkę filmów i zdjęć dokumentujących działanie placówki, a także przewodników, biletów czy map. Pamiątki mają wzbogacić archiwum zwierzyńca. Zoo czeka zwłaszcza na te z lat 30., 40., 50. i 60. ub. wieku.

- Najbardziej liczylibyśmy na zdjęcia i filmy. Zwłaszcza te, które pokazują ogród zoologiczny - jak funkcjonował, jak wyglądał, bo okazuje się, że ludzie przychodząc do zoo najchętniej fotografują zwierzęta, a one się nie zmieniają - powiedziała PAP Anna Karczewska z warszawskiego zoo. - Czekamy na widoki pokazujące infrastrukturę - dodała.

Dlatego Miejski Ogród Zoologiczny zwraca się z prośbą o przejrzenie domowych zasobów i sprawdzenie, czy nie znajdują się w nich archiwalia bezpośrednio związane z warszawskim zoo. Materiały mają posłużyć do opracowania jubileuszowych publikacji, m.in. kalendarza na 2018 rok, czy rocznicowego albumu.

- Co jakiś czas wydajemy kronikę, możliwe, że wydamy album, kalendarz - jest to kwestia funduszy oraz tego, jakie materiały zbierzemy - tłumaczyła Karczewska.

Ze zbiórki wyłączone są zdjęcia przedstawiające zwierzęta, ponieważ na przestrzeni lat ich wygląd zmienia się w niewielkim stopniu. W archiwum jednostki, brakuje jednak fotografii ilustrujących budynki, wnętrza, bramy wejściowe czy spacerowiczów. Interesującym może okazać się zestawienie archiwalnych zdjęć z tzw. "obowiązkowymi pamiątkami" - kucykiem i osiołkiem. Szczególnie cenne są pamiątki odwiedzających z lat 30., 40., 50. i 60 ub. wieku.

Ogród zoologiczny zachęca także do nagrywania swoich wspomnień związanych ze zwierzyńcem, które wzbogacą zasoby dokumentalne i wiedzę o historii warszawskiego zoo.

Skany zdjęć, biletów, przewodników czy map można nadsyłać e-mailem (zoo@zoo.waw.pl). Oryginały tych dokumentów, barwne odbitki czy filmy można także dostarczać osobiście (ul. Ratuszowa 1/3); po skopiowaniu zostaną one zwrócone właścicielom.

Jak mówiła Karczewska akcja nie będzie ograniczona czasowo.

- Zbiórka prowadzona jest przez cały czas. Często zdarza się, że ludzie przynoszą materiały - stare przewodniki, bilety - bez prośby z naszej strony, dlatego cieszymy się, gdy coś nowego do nas trafi i nie planujemy ograniczać czasowo tej akcji - wyjaśniła.

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie został założony 11 marca 1928 roku. Znajduje się w samym centrum stolicy i zajmuje powierzchnię 40 ha. Warszawskie zoo ma w swojej kolekcji ponad 3,5 tys. zwierząt przedstawicieli ponad 500 gatunków, w tym około 40 objętych programem ochrony gatunków zagrożonych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR