Mateusz Morawiecki: niższy wiek emerytalny nie wcześniej niż za rok

POLITYKA SENIORALNA

Autor: TVN24/Rynek Seniora   18 maja 2016 12:26


Mateusz Morawiecki: niższy wiek emerytalny nie wcześniej niż za rok 17 maja 2016 r. wicepremier Mateusz Morawiecki ocenił, że obniżenie wieku emerytalnego nastąpi nie wcześniej niż za rok. Fot. www.premier.gov.pl

Do obniżenia wieku emerytalnego może dojść nie wcześniej niż za 12 miesięcy - stwierdził 17 maja 2016 r. wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki w programie "Kropka nad i" w TVN24. Zaznaczył jednocześnie, że rząd chce dotrzymać tej "twardej obietnicy wyborczej" i że skutki jej wprowadzenia są policzone.

Wicepremier powiedział, że ZUS pracuje obecnie nad zmianami systemowymi koniecznymi do tego, aby możliwe było obniżenie wieku emerytalnego. Proces ten ma potrwać od 9 do 12 miesięcy, ale nawet jeśli zakończy się za 3-4 miesiące, to i tak obniżenie wieku nastąpi nie wcześniej niż za około rok - wyjaśniał. Dodał, że najpierw trzeba osiągnąć kompromis ze stroną społeczną, a dopiero potem te rozwiązania wdrażać.

Morawiecki poinformował, że znane są koszty obniżenia wieku emerytalnego, a rząd pracuje nad tym, aby były one jak najmniejsze, rozważając różne warianty propozycji.

Wicepremier podkreślił, że rząd chce dotrzymać słowa w sprawie obniżenia wieku emerytalnego, gdyż "to była twarda obietnica wyborcza". Tłumaczył, że osoby po 60 r.ż., pracujący 40 lat fizycznie, powinni mieć prawo do emerytury, zaś ci, którzy są gotowi pracować dłużej, żeby uzyskać wyższe świadczenie, będą zachęcani poprzez różne bodźce do pozostania na rynku pracy.

Więcej: www.tvn24bis.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.