Mazowieckie ma pełnomocnika ds. polityki senioralnej

POLITYKA SENIORALNA

Autor: KR/Rynek Zdrowia   05 listopada 2014 08:53


Mazowieckie ma pełnomocnika ds. polityki senioralnej

Zarząd województwa mazowieckiego zdecydował o powołaniu pełnomocnika ds. polityki senioralnej. Została nim Barbara Kucharska, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.


Wsparcie seniorów w zakresie łatwiejszego i skuteczniejszego dostępu do służby zdrowia, większe możliwości w uczestniczeniu w życiu społecznym i kulturalnym dla osób starszych to zadania pełnomocnika ds. polityki senioralnej.

- Chcemy pomagać osobom starszym, przede wszystkim w sprawach związanych ze zdrowiem czy rehabilitacją. Chcemy pokazywać i uczyć, w jaki sposób dostęp do służby zdrowia i świadczeń medycznych, może być dla nich łatwiejszy i przyjaźniejszy - podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Do jego zadań będzie należało m.in. prowadzenie spraw z zakresu rozpoznawania potrzeb osób starszych oraz inicjowania działań służących zaspakajaniu tych potrzeb, a także doradztwo i upowszechnianie informacji o sposobach i trybie załatwienia spraw osób starszych.

Ponadto pełnomocnik będzie odpowiedzialny za wdrażanie polityki senioralnej województwa mazowieckiego, a także będzie głosem doradczym przy opracowaniu dokumentów adresowanych do osób starszych oraz będzie brał udziału w ich wdrażaniu i monitorowaniu ich realizacji.

Będzie też podejmował współpracę z administracją rządową oraz z samorządami gminnymi i powiatowymi w województwie mazowieckim przy realizacji zadań dotyczących polityki senioralnej, a także z instytucjami i organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób starszych.

Do jego zadań będzie również należało promowanie, upowszechnianie i propagowania problematyki seniorów, a także prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych wspierających budowanie pozytywnego wizerunku seniorów.

- Jako pełnomocnik zarządu ds. polityki senioralnej będę przede wszystkim starała się wywiązać się z zapisów przyjętej strategii polityki społecznej i opisać ją w taki sposób, aby można było działania z jej zakresu finansować ze środków unijnych - mówi Barbara Kucharska, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. polityki senioralnej.

W poniedziałek (2 listopada) radni sejmiku województwa mazowieckiego przyjęli Strategię Polityki Społecznej na lata 2014-2020, której elementem jest m.in. polityka senioralna. Dokument określa główne działania samorządu województwa jakie będą podejmowane w zakresie polityki społecznej oraz wyznacza najważniejsze jej cele na najbliższe lata.

Czytaj też: Jest strategia dla seniorów na Mazowszu

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.