Mazowieckie: ruszył sejmik senioralny. Integracja międzypokoleniowa jednym z najważniejszych tematów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: KLX/Rynek Seniora   31 marca 2016 09:45


Mazowieckie: ruszył sejmik senioralny. Integracja międzypokoleniowa jednym z najważniejszych tematów Inicjatywa sejmiku senioralnego w woj. mazowieckim rodziła się od roku 2014. Fot. www.mazovia.pl

Współpraca środowiska seniorów z przedstawicielami młodszych pokoleń i z samorządami to główne tematy, jakie były poruszane na pierwszym Sejmiku Senioralnym Województwa Mazowieckiego, który odbył się 30 marca 2016 r. w Warszawie.

Pierwsze posiedzenie sejmiku (30 marca 2016 r.) było odpowiedzią na zapotrzebowanie, jakie podczas spotkań z Barbarą Kucharską, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. polityki senioralnej, zgłaszały osoby starsze z całego regionu.

Integracja prawie 900 organizacji senioralnych
- Sejmik senioralny to inicjatywa, która rodziła się od 2014 r., od momentu, gdy zostałam powołana na pełnomocnika zarządu województwa. Postanowiliśmy zebrać to środowisko, co jest dosyć trudne, ponieważ mamy na Mazowszu prawie 900 organizacji senioralnych - mówiła pełnomocnik Barbara Kucharska.

Dodała, że sejmik nawiązał już współpracę z Uniwersytetami Trzeciego Wieku, z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów, z dużymi organizacjami pozarządowymi i przy ich pomocy zaprosił przedstawicieli z wszystkich powiatów. 

W czasie spotkania  seniorzy mieli okazję zaprezentować tzw. dobre praktyki i przykłady swoich aktywności, ale też zapoznać się z propozycjami nowych kampanii. 

Cel: kompleksowa oferta dla aktywnych seniorów
- Dwa lata temu powołaliśmy pełnomocnika zarządu województwa ds. polityki senioralnej i w ramach zadań tego pełnomocnika realizujemy różne działania dedykowane seniorom. Prezentujemy dzisiaj na spotkaniu kilka pomysłów, m.in. "Bezpieczny Senior", "Senior w przedszkolu". Chcemy, żeby nasza oferta skierowana do ludzi starszych, ale też takich, którzy wciąż chcą być aktywni, była kompleksowa - wyjaśniała Elżbieta Lanc, członkini zarządu woj. mazowieckiego.

Pierwsza propozycja, jaka padła w czasie sejmiku, to pomysł, by osoby starsze miały w jednym miejscu spójny dostęp do rzetelnych informacji na temat usług i działań oferowanych przez różne instytucje, organizacje pozarządowe, a przeznaczonych właśnie dla seniorów. Drugi z projektów - "Senior w przedszkolu"- ma pomóc w integracji najmłodszego i najstarszego pokolenia mieszkańców Mazowsza. Trzecia propozycja, "Seniorzy rodzinami wspierającymi", ma zaangażować seniorów we wspieranie rodzin z dziećmi, w których występują problemy opiekuńczo-wychowawcze.

- To jest wspaniała inicjatywa. Rzeczywiście ważne jest, że mówimy o seniorach - i nie tylko o tym, co zrobić dla seniorów, ale jak pracować z seniorami, jak wciągać ich w życie społeczne, jak motywować ich do aktywności w różnych obszarach naszego życia - mówiła Elżbieta Ostrowska, przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.