Mazowsze: 12,6 mln zł na wsparcie osób niepełnosprawnych
Autor: PAP/Rynek Seniora   19 kwietnia 2016 14:21

Dostosowywanie obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych, tworzenie i działanie zakładów aktywności zawodowej oraz rehabilitacja społeczna - w 2016 r. Mazowsze będzie miało na te cele do rozdysponowania ponad 12,6 mln zł w ramach środków PFRON.

Decyzję w tej sprawie podjęli w poniedziałek (18 kwietnia) radni województwa mazowieckiego.

Wsparcie na realizację trzech głównych zadań otrzymają samorządy powiatowe i gminne, ich jednostki organizacyjne, takie jak szkoły czy też domy pomocy społecznej oraz organizacje pozarządowe.

- Dzięki tym środkom niepełnosprawni będą mieli ułatwione warunki przede wszystkim funkcjonowania, życia, ale również mają szansę i możliwość działania poprzez zakłady aktywizacji zawodowej - podkreśliła Elżbieta Lanc z zarządu woj. mazowieckiego.

Dodała, że są to bardzo ważne procesy, ponieważ dla niepełnosprawnych "nie można tworzyć gett, oni są wśród nas i trzeba, żeby mieli takie warunki do funkcjonowania, by mogli w sposób bezpieczny, jak każdy z nas, funkcjonować" - mówiła Lanc.

Najwięcej środków z tej puli 6,7 mln zł zostanie przeznaczonych na dostosowywanie obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych. W 2015 r. do Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej wpłynęło 28 wniosków, z czego 20 przeszło ocenę formalną. Obecnie trwają wizje lokalne planowanych inwestycji.

Blisko 4,5 mln zł wesprze tworzenie i działanie zakładów aktywności zawodowej. W 2015 r. na Mazowszu działało ich osiem. Siedem z nich dofinansowywanych jest za pośrednictwem Samorządu Województwa Mazowieckiego. Najwięcej ZAZ-ów (trzy) działa na terenie Warszawy i regionu warszawskiego, dwa w Płocku i subregionie płockim oraz dwa w subregionie siedleckim i jeden w subregionie radomskim.

Ostatnie działanie, na które można uzyskać wsparcie w ramach środków PFRON dotyczy rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Na ten cel przeznaczonych zostanie ponad 1,4 mln zł. Organizacje pozarządowe będą mogły ubiegać się w ramach otwartego konkursu ofert o dofinansowanie działań w ramach sześciu zadań, m.in. organizowania i prowadzenia szkoleń, kursów, warsztatów, grup środowiskowego wsparcia dla osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin.

Ponadto prowadzone będzie poradnictwo psychologiczne i społeczno-prawne. W ramach tych środków będą organizowane także imprezy kulturalne, sportowe, turystyczne i rekreacyjne. Zostaną także opracowane publikacje dotyczące problematyki związanej z niepełnosprawnością (w tym drukowane czcionką powiększoną lub pismem Braille'a).

Przeprowadzone będą także kampanie informacyjne na rzecz integracji osób niepełnosprawnych i przeciwdziałania ich dyskryminacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.