Mazowsze: weterani II wojny światowej otrzymają paczki świątecznePAP/Rynek Seniora - 23 grudnia 2016 09:50


500 paczek świątecznych trafi na Mazowszu do powstańców warszawskich i weteranów II wojny światowej - poinformowała w czwartek (22 grudnia) Fundacja Cultura Memoriae. To dla nas ważne nie tylko z materialnego, ale też z psychologicznego punktu widzenia - mówią kombatanci.

- Pomoc kombatantom, szczególnie żołnierzom i sanitariuszkom walczącym w powstaniu warszawskim, jest nie tylko istotna, ale powinna być naturalną potrzebą w ramach wdzięczności i szacunku dla dokonanych przez nich czynów. Z naszego doświadczenia wynika, że często zdarza się, że osoby te pozostawione są bez należytej opieki, na marginesie życia społecznego - podkreśliła Hanna Nowakowska, prezes Fundacji Cultura Memoriae, z inicjatywy której kombatanci otrzymają w tym roku świąteczne podarunki.

W paczkach, które trafią do 500 kombatantów żyjących na terenie Warszawy i województwa mazowieckiego - jak podano na konferencji prasowej w stołecznej siedzibie PAST-y - znajdą się wysokiej jakości produkty spożywcze, m.in. wędlina, słodycze, kawa, herbata. - Robiliśmy rozeznanie pytając kombatantów o zdanie, co w paczce powinno się znaleźć (...). Wybraliśmy produkty znanych polskich firm i wiemy od samych kombatantów, że nie stać ich na luksusowy prezent - mówiła Nowakowska.

Akcja "Paczka dla Kombatanta" jest częścią większego programu "Polska - Zasłużonym dla Ojczyzny". - Zależy nam na tym, żeby upamiętniać historię osób, które szczególnie są zasłużone dla naszego kraju, dla jego wolności i w ten sposób chcemy też pokazywać młodemu pokoleniu, że te osoby są wśród nas, że należy zadbać o to, żeby poczuły się docenione, żeby były częścią naszego społeczeństwa - mówiła Nowakowska.

Podała też, że przedsięwzięcie "Paczka dla Kombatanta" skierowane jest do tych zasłużonych świadków historii, którzy mieszkają w Warszawie i w innych miejscowościach województwa mazowieckiego. Podarunki trafią do kombatantów w najbliższych dniach; będą przekazywane osobiście przez wolontariuszy. Zorganizowanie tej akcji było możliwe dzięki wsparciu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Prezes Okręgu Warszawa Światowego Związku Żołnierzy AK Stanisław Krakowski, który opowiadał o walce o niepodległość Polski w czasie wojny, a także o odbudowie Warszawy po 1945 r., podkreślił, że paczki świąteczne będą ważne dla kombatantów głównie z psychologicznego punktu widzenia. - To świadczy o tym, że nasze pokolenie, pokolenie żołnierzy Armii Krajowej, nie żyje w pustej przestrzeni, ale znajduje opiekę, wsparcie i pomoc kolejnych pokoleń - powiedział Krakowski. Za akcję "Paczka dla Kombatanta" podziękowała również ponad 90-letnia była więźniarka obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck Krystyna Zając.

Podczas konferencji przedstawiono raport z badania potrzeb warszawskich kombatantów. "Badanie dotyczyło najstarszych mieszkańców Warszawy, którzy zmagają się na co dzień z wieloma chorobami, a ich sytuacja finansowa często jest niezadowalająca i nie pozwala na godne życie. Niestety coraz rzadziej mogą oni liczyć na wsparcie osób bliskich, a pomoc społeczna nie gwarantuje im godziwej opieki (...). Na pytanie: +Jak się Panu/Pani wydaje, jakiego typu pomoc byłaby potrzebna kombatantom?+ większość osób (65,4 proc.) wskazało pomoc materialną" - czytamy w sprawozdaniu z badania.

Przedsięwzięcie "Paczka dla Kombatanta" zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej.