Mazowsze: weterani II wojny światowej otrzymają paczki świąteczne

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   23 grudnia 2016 09:50


Mazowsze: weterani II wojny światowej otrzymają paczki świąteczne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

500 paczek świątecznych trafi na Mazowszu do powstańców warszawskich i weteranów II wojny światowej - poinformowała w czwartek (22 grudnia) Fundacja Cultura Memoriae. To dla nas ważne nie tylko z materialnego, ale też z psychologicznego punktu widzenia - mówią kombatanci.

- Pomoc kombatantom, szczególnie żołnierzom i sanitariuszkom walczącym w powstaniu warszawskim, jest nie tylko istotna, ale powinna być naturalną potrzebą w ramach wdzięczności i szacunku dla dokonanych przez nich czynów. Z naszego doświadczenia wynika, że często zdarza się, że osoby te pozostawione są bez należytej opieki, na marginesie życia społecznego - podkreśliła Hanna Nowakowska, prezes Fundacji Cultura Memoriae, z inicjatywy której kombatanci otrzymają w tym roku świąteczne podarunki.

W paczkach, które trafią do 500 kombatantów żyjących na terenie Warszawy i województwa mazowieckiego - jak podano na konferencji prasowej w stołecznej siedzibie PAST-y - znajdą się wysokiej jakości produkty spożywcze, m.in. wędlina, słodycze, kawa, herbata. - Robiliśmy rozeznanie pytając kombatantów o zdanie, co w paczce powinno się znaleźć (...). Wybraliśmy produkty znanych polskich firm i wiemy od samych kombatantów, że nie stać ich na luksusowy prezent - mówiła Nowakowska.

Akcja "Paczka dla Kombatanta" jest częścią większego programu "Polska - Zasłużonym dla Ojczyzny". - Zależy nam na tym, żeby upamiętniać historię osób, które szczególnie są zasłużone dla naszego kraju, dla jego wolności i w ten sposób chcemy też pokazywać młodemu pokoleniu, że te osoby są wśród nas, że należy zadbać o to, żeby poczuły się docenione, żeby były częścią naszego społeczeństwa - mówiła Nowakowska.

Podała też, że przedsięwzięcie "Paczka dla Kombatanta" skierowane jest do tych zasłużonych świadków historii, którzy mieszkają w Warszawie i w innych miejscowościach województwa mazowieckiego. Podarunki trafią do kombatantów w najbliższych dniach; będą przekazywane osobiście przez wolontariuszy. Zorganizowanie tej akcji było możliwe dzięki wsparciu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Prezes Okręgu Warszawa Światowego Związku Żołnierzy AK Stanisław Krakowski, który opowiadał o walce o niepodległość Polski w czasie wojny, a także o odbudowie Warszawy po 1945 r., podkreślił, że paczki świąteczne będą ważne dla kombatantów głównie z psychologicznego punktu widzenia. - To świadczy o tym, że nasze pokolenie, pokolenie żołnierzy Armii Krajowej, nie żyje w pustej przestrzeni, ale znajduje opiekę, wsparcie i pomoc kolejnych pokoleń - powiedział Krakowski. Za akcję "Paczka dla Kombatanta" podziękowała również ponad 90-letnia była więźniarka obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck Krystyna Zając.

Podczas konferencji przedstawiono raport z badania potrzeb warszawskich kombatantów. "Badanie dotyczyło najstarszych mieszkańców Warszawy, którzy zmagają się na co dzień z wieloma chorobami, a ich sytuacja finansowa często jest niezadowalająca i nie pozwala na godne życie. Niestety coraz rzadziej mogą oni liczyć na wsparcie osób bliskich, a pomoc społeczna nie gwarantuje im godziwej opieki (...). Na pytanie: +Jak się Panu/Pani wydaje, jakiego typu pomoc byłaby potrzebna kombatantom?+ większość osób (65,4 proc.) wskazało pomoc materialną" - czytamy w sprawozdaniu z badania.

Przedsięwzięcie "Paczka dla Kombatanta" zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR