
Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie ustanowiono jako nagrodę dla osób, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim. Pracownicy urzędów stanu cywilnego nie monitorują par z długoletnim pożyciem, bo nie wszyscy sobie tego życzą, dlatego w celu otrzymania medalu i legitymacji trzeba złożyć wniosek.
Jubilaci często są w podeszłym wieku i wielu z nich nie wie, że aby otrzymać odznaczenie, muszą sami zgłosić swój jubileusz. Z wnioskiem o nadanie medali przez prezydenta RP i legitymacji za długoletnie pożycie małżeńskie mogą wystąpić zarówno sami jubilaci, jak i dzieci, wnuki, a nawet przyjaciele pary. Zgłoszenia przyjmowane są osobiście lub drogą pocztową w stosownym urzędzie stanu cywilnego.
Wnioski o nadanie odznaczenia wysyłane są z USC do biura wojewody, a potem kierowane do biura prezydenta RP. Gdy list z gratulacjami zostanie podpisany przez głowę państwa, wtedy urząd stanu cywilnego zawiadamia jubilatów i prosi o informację, gdzie uroczystość ma się odbyć.
Jak tłumaczy na łamach Gazety Wrocławskiej Małgorzata Krzeszowska z biura prasowego wrocławskiego magistratu, na medale i legitymacje czeka się ok. 6-7 miesięcy, a jubilaci dodatkowo dostają list np. od prezydenta miasta.
Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie został ustanowiony ustawą z dnia 17 lutego 1960 o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu odznaczeń państwowych ustawą z 16 października 1992 o orderach i odznaczeniach.
Odznaka jest w kształcie stylizowanej, sześciopromiennej, srebrzonej, oksydowanej gwiazdy o średnicy 35 mm z ornamentowanymi promieniami łączącymi jej ramiona. Na awersie umieszczone są dwie srebrzone, oksydowane róże, zaś rewers tworzy monogram RP z napisem w otoku "Za długoletnie pożycie małżeńskie".
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych