„Memo” wspomoże pamięć obrazem i dźwiękiem

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Puls Biznesu, JW/Rynek Seniora   29 grudnia 2015 14:34


„Memo” wspomoże pamięć obrazem i dźwiękiem Trwają prace nad stworzeniem multimedialnego urządzenia dla osób powyżej 65 r.ż. Fot. Fotolia

Spośród 10 mln Polaków, którzy nie korzystają z internetu, aż 8,9 mln stanowią osoby w wieku 45-74 lata. Projekt „Memo” ma pomóc seniorom oswoić się z nowymi technologiami ale także - co istotne - stymulować ich pamięć - informuje Puls Biznesu.

Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu Innowacje Społeczne, liderem przedsięwzięcia jest Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, a pozostałymi uczestnikami Uniwersytet SWPS, Laboratorium EE oraz miasto Gdynia.

Kwota dofinansowania projektu wyniosła ponad 150 tys. zł, a jego finalizację przewidziano pod koniec 2017 r. Na czym dokładnie ma polegać?

Pracownia Stocznia z pozostałymi partnerami pracuje nad stworzeniem multimedialnego urządzenia dla osób powyżej 65 r.ż. Bezpośrednią inspiracją jest projekt „Stolik pamięci”, realizowany 10 lat temu w Holandii. W ramach tej inicjatywy stworzono proste meble animujące życie seniorów przebywających w ośrodkach opieki. Stolik odtwarzał archiwalną muzykę, filmy i zdjęcia, które podopieczni mogli swobodnie przeglądać.

Zespół osób zaangażowanych w przedsięwzięcie od kwietnia 2015 r. diagnozuje potrzeby seniorów. W tym celu odwiedza ośrodki pobytu dziennego i całodobowego, biblioteki, domy kultury. Realizatorów „Memo” wspomagają psychologowie, geriatrzy, pracownicy organizacji pozarządowych i przedstawiciele branży technologicznej.

Więcej: www.pulsinnowacji.pb.pl

Według badań PolSenior częstość występowania otępienia lekkiego, umiarkowanego i znacznego po 65 r. ż. podwaja się co każde 5 lat, osiągając plateau po 85 r.ż. Najczęściej zaburzenia funkcji poznawczych występują wśród mieszkańców wsi i tych z niższym wykształceniem. Bardzo istotnym czynnikiem ochronnym jest aktywność umysłowa.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.