Mężczyźni w wieku senioralnym żyją w związkach, kobiety to najczęściej wdowy

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP, onet.pl/Rynek Seniora   07 listopada 2014 14:03


Mężczyźni w wieku senioralnym żyją w związkach,  kobiety to najczęściej wdowy

Jak wynika z danych GUS przedstawionych w Sejmie w czwartek, 6 listopada, ponad 75 proc. mężczyzn w wieku powyżej 65 lat żyje w związkach małżeńskich, podczas gdy kobiety w tej grupie wiekowej są najczęściej wdowami (58 proc.).

Sejmowa komisja polityki senioralnej wysłuchała informacji wiceprezes GUS Grażyny Marciniak na temat "sytuacji demograficznej osób starszych i konsekwencji starzenia się ludności w świetle prognozy na lata 2014-2050".

Z przedstawionych danych wynika, że na skutek wyższej umieralności mężczyzn w grupie seniorów istnieje znaczne zróżnicowanie kobiet i mężczyzn pod względem stanu cywilnego. Odsetek osób owdowiałych jest wśród kobiet 3,5-krotnie wyższy niż w porównywalnej grupie mężczyzn, gdzie wynosi niewiele ponad 16 proc.; zamężne kobiety stanowią w tym wieku 34 proc.

Wraz z upływem lat proces ten się nasila. W grupie osób liczących 80 lat i więcej żonaci mężczyźni stanowią jeszcze 62 proc., a kobiety wdowy już 80 proc.

W 2013 r. liczba ludności Polski wynosiła 38,5 mln, w tym ok. 5,7 mln stanowiły osoby w starszym wieku, czyli powyżej 65 lat.

Wśród osób co najmniej  80-letnich 70 proc. to kobiety
Wśród populacji w starszym wieku większość stanowią kobiety (ponad 61 proc.) - na 100 mężczyzn przypada ich 160. Dla ogółu Polski współczynnik feminizacji wynosi 107.

Przewaga liczebna kobiet zmienia się wraz z przechodzeniem do kolejnych grup wieku podeszłego. W grupie 65-69 lat kobiety stanowią 56 proc. zbiorowości, współczynnik feminizacji wynosi 126; wśród osób co najmniej 80-letnich już 70 proc., bo na 100 mężczyzn przypada 228 kobiet.

W analizie GUS wskazano, że choć Polska nadal jest postrzegana w Europie jako kraj demograficznie młody, to przeciętny mieszkaniec naszego kraju postarzał się od początku lat 90. o prawie 7 lat. W 2013 r. mediana wieku (parametr wyznaczający granicę, którą połowa populacji już przekroczyła, a której druga połowa jeszcze nie osiągnęła) wynosiła dla całej Polski 39 lat - dla mężczyzn nieco ponad 37, a dla kobiet prawie 41.

"Trwający proces starzenia się polskiego społeczeństwa będący wynikiem korzystnego zjawiska, jakim jest wydłużanie się trwania życia, jest pogłębiany niskim poziomem dzietności. Zmiany te są jednocześnie zintensyfikowane przez zwiększoną emigrację młodych osób" - podkreślono w analizie GUS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.