Miasto przyjazne seniorom - co należy zrobić?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   10 maja 2016 11:15


Miasto przyjazne seniorom - co należy zrobić? Na to, czy miasto jest przyjazne osobom starszym, ma wpływ bardzo wiele czynników, np. odpowiednie oświetlenie ulic, dostępność ławek czy toalet. Fot. Thomas8047/Flickr.com (CC BY 2.0)

Głównym celem dostosowywania miast do potrzeb seniorów powinna być dostępność - rozumiana jako usuwanie wszelkich przeszkód ograniczających aktywność - twierdzi na łamach Gazety Wyborczej dr Izabela Desperak, socjolog z uniwersytetu Łódzkiego.

Według dr Desperak szczególnie powinno się zwrócić uwagę na łatwo dostępną komunikację miejską, bezpieczeństwo oraz umożliwienie uczestnictwa w zajęciach, które zachęcą osobę starszą do wyjścia z domu. 

Z kolei dr Agnieszka Labus, architekt i urbanista z Politechniki Śląskiej, zwraca uwagę na obszar mieszkalnictwa. Uważa, że - wbrew utartym przekonaniom, że starszemu człowiekowi najlepiej mieszka się nisko, bo to ułatwia wychodzenie z domu - że znacznie lepszym rozwiązaniem są mieszkania na najwyższych kondygnacjach. Oczywiście pod warunkiem, że w bloku jest winda. Im większy jest w mieszkaniu dostęp do dziennego światła, tym mieszkaniec lepiej widzi, łatwiej się porusza i jest pogodniejszy.

Dr Desperak twierdzi, że  na osiedla powinny wrócić ławki, gdyż starsza osoba może na nich odpocząć, a ponadto spełniają ważną rolę w integracji społecznej.

GW, powołując się na kanadyjskiego urbanistę Charlesa Montgomerego, zauważa, że seniorzy mieszkający w dzielnicach, gdzie dominują ulice z długimi, martwymi fasadami, starzeją się szybciej niż ich rówieśnicy z miejsc, gdzie jest dużo drzwi, okien, ganków i punktów będących potencjalnymi celami wędrówek. 

Dr Labus podkreśla, że przyjazne seniorom miasto to także intensywnie świecące latarnie, dostępne toalety czy chroniące przed deszczem i słońcem wiaty przystankowe.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.