Miasto rozda seniorom 5 tys. Poznańskich Pudełek Życia

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   29 grudnia 2015 15:35


Miasto rozda seniorom 5 tys. Poznańskich Pudełek Życia W poznańskim pudełku życia mają się znaleźć niezbędne informacje m.in. o przebytych chorobach, przyjmowanych lekach i substancjach, na które pacjent jest uczulony. Fot. Przemysław Turlej, Fllickr.com (CC BY-NC 2.0)

Poznańskie Pudełko Życia, w którym znajdować się będą m.in. informacje o przebytych chorobach czy przyjmowanych lekach, ma usprawnić działania ratowników medycznych w udzielaniu pomocy seniorom. Miasto chce rozdać 5 tys. pudełek życia osobom starszym i samotnym.

- W praktyce wygląda to tak, że gdy przyjeżdżamy do domu pacjenta, najczęściej do osoby leżącej, nieprzytomnej, kontakt jest utrudniony. Dodatkowo, w domu też często nie ma nikogo, nie ma też sąsiadów, albo oni nic nie widzieli, nie słyszeli i zebranie podstawowych informacji jest problemem - powiedział we wtorek (29 grudnia) na konferencji prasowej rzecznik Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu Robert Judek.

Pudełko jest małe, plastikowe i oznaczone naklejką - taki sam znak seniorzy powinni umieścić na swojej lodówce, aby zasygnalizować, że ratownik może tam znaleźć wszystkie potrzebne informacje. Każda osoba, która zgłosi się do wyznaczonych punktów po odbiór pudełka zostanie dodatkowo szczegółowo poinstruowana, co zrobić, by pudełko życia w odpowiedni sposób spełniało swoją rolę.

W pudełku mają się znaleźć niezbędne informacje m.in. o przebytych chorobach, przyjmowanych lekach i substancjach, na które pacjent jest uczulony.

- Część medyczną wypełnia lekarz, podbija pieczątkę i dane te powinny być uaktualniane co najmniej raz na pół roku. Wtedy ratownik medyczny uzyskuje naprawdę potrzebne i wiarygodne informacje - podkreślił dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych Wojciech Bauer.

Jak dodał, 5 tys. pudełek, które dotychczas zostały przygotowane będą nieodpłatnie przekazywane seniorom m.in. w siedzibie Centrum Inicjatyw Senioralnych, Centrum Informacji Miejskiej i rozprowadzane przez poznańskie kluby seniora. Pudełka będą dostępne także dla podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Docelowo, ma być stopniowo zwiększana liczba pudełek i przekazywane mają być również osobom mieszkającym samotnie oraz innym potrzebującym.

- Poza danymi medycznymi w pudełkach zapisane będą także informacje np. kogo w takiej sytuacji zawiadomić, u kogo zostawić klucze od mieszkania czy domu. Dla seniorów, jak sami często mówią, bardzo istotne jest także kto zaopiekuje się ich pupilem, kiedy zaniemogą lub trafią do szpitala. Takie informacje również będą się w pudełku znajdowały - zaznaczył wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.

Organizatorem akcji jest m.in. poznańskie Centrum Inicjatyw Senioralnych, Rejonowa Stacja Pogotowia Ratunkowego, Narodowy Fundusz Zdrowia, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych. Projekt konsultowany był także przez prof. Katarzynę Wieczorowską-Tobis, pełniącą do niedawna rolę krajowego konsultanta ds. geriatrii.

Podobne pudełka życia funkcjonują już m.in. w Łodzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.