Michaił Gorbaczow kończy 85 lat

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   01 marca 2016 16:37


Michaił Gorbaczow kończy 85 lat Na świecie Gorbaczow wciąż jest postrzegany jako jeden z inicjatorów demokratycznych przemian w Europie Środkowej i Wschodniej i zakończenia zimnej wojny. Fot. archiwum

Michaił Gorbaczow, ostatni przywódca Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, prezydent ZSRR i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, kończy 2 marca 85 lat. Przed tym jubileuszem powiedział dziennikarzom, że ideę pieriestrojki i jej wybór wciąż uważa za słuszny.

Urodzin Gorbaczow nie zamierza obchodzić hucznie - mówił o tym w poniedziałek prasie. Dodał, że przyjęcie przygotowują dla niego przyjaciele.

Pytany o ocenę bieżącej polityki, Gorbaczow zaapelował o przeprowadzenie w Rosji uczciwych wyborów; we wrześniu br. odbędą się wybory do Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu).

W opozycyjnej "Nowej Gazecie" twórca pieriestrojki ostrzegł, że w polityce światowej "znowu, jak podczas zimnej wojny, na pierwszym planie znalazła się kwestia +wojny i pokoju+". "Ostra polemika i wzajemne oskarżenia, coraz bardziej przypominające wojnę propagandową pomiędzy państwami, budzą moje wielkie obawy" - napisał w opublikowanym w poniedziałek artykule. Zaapelował o przyjęcie nowego porozumienia międzynarodowego, które przyniosłoby modernizację systemu bezpieczeństwa w Europie. Przywołał jako wzór Kartę Paryską z 1990 roku i Akt Końcowy KBWE z 1975 roku.

W tym samym artykule Gorbaczow wyraził przekonanie, że rola Rosji w rozwiązywaniu światowych problemów jest nie do zastąpienia. O samej Rosji napisał: "Brakuje nam dziś najważniejszego - demokracji".

Na świecie Gorbaczow wciąż jest postrzegany jako jeden z inicjatorów demokratycznych przemian w Europie Środkowej i Wschodniej i zakończenia zimnej wojny. Wielu Rosjan jednak uważa, że jako przywódca ZSRR zrobił więcej złego niż dobrego.

Istotą pieriestrojki była demokratyzacja życia politycznego i ustroju państwowego, w tym likwidacja monopolu KPZR na władzę, zwiększenie swobód obywatelskich, częściowe urynkowienie gospodarki i ocieplenie stosunków ze światem zachodnim, co w konsekwencji doprowadziło do krachu systemu komunistycznego, demontażu ZSRR i rozpadu Układu Warszawskiego.

Z rządami Gorbaczowa związane są takie epokowe wydarzenia jak wycofanie wojsk radzieckich z Afganistanu, zakończenie zimnej wojny i zjednoczenie Niemiec. Wśród jego dokonań na arenie międzynarodowej wymienia się też działania na rzecz rozbrojenia nuklearnego i umocnienia bezpieczeństwa światowego, jakie podjął po spotkaniu z prezydentem USA Ronaldem Reaganem w Reykjaviku w 1986 roku. W 1990 roku otrzymał za to Pokojową Nagrodę Nobla.

W ostatnim czasie Gorbaczow ostrzegał wielokrotnie przed przerodzeniem się obecnej "zimnej" konfrontacji między Rosją i USA w "gorący" konflikt. Często krytykował Zachód, zwłaszcza USA, za triumfalizm i dążenie do dominacji. Uważał, że Waszyngton niesłusznie ogłosił się jednostronnym zwycięzcą w zimnowojennej konfrontacji. Gorbaczow negatywnie oceniał rozszerzenie NATO i plany budowy tarczy antyrakietowej. Krytykował sankcje zachodnie przeciwko Rosji. Opowiadał się za przynależnością Krymu do Rosji. Jednocześnie wielokrotnie krytykował brak demokracji w swej ojczyźnie.

Przed 85. urodzinami Gorbaczowa zaprezentowano w Moskwie książkę, przygotowaną na ten jubileusz. Blisko 800-stronicowa publikacja pt. "Gorbaczow w żizni" (Gorbaczow - życie) złożona jest z wywiadów, listów, dokumentów, wspomnień o jubilacie. O Gorbaczowie opowiadają przyjaciele z lat szkolnych, ale także światowi przywódcy, politycy, naukowcy, artyści.

Jak odnotował dziennik "Moskowskij Komsomolec", negatywnych ocen działań Gorbaczowa uniknięto, co jest naturalne w jubileuszowej publikacji. A znalazł się w niej np. toast na jego cześć, autorstwa słynnego satyryka Michaiła Żwanieckiego. Gazeta przypomina jego fragmenty:

"Milionom naszych obywateli ujawnił pan to, czego nawet się nie domyślali. Jak się okazuje, oprócz uniformów istnieją także ubrania. Istnieją samochody, które zapalają na mrozie. (...) I co to znaczy, wyjechać za granicę i - proszę wybaczyć: wrócić do kraju! I okazało się, że Ameryka to nie raj, a nasz kraj to nie piekło. Tyle odkryć zawdzięczamy jednemu człowiekowi".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.