Michałkiewicz: należy się przyjrzeć systemowi pomocy niesamodzielnym osobom

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Zdrowia   24 maja 2017 09:04


Michałkiewicz: należy się przyjrzeć systemowi pomocy niesamodzielnym osobom Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chcemy, żeby osoby z niepełnosprawnościami czuły się bezpieczne i wiedziały o wszystkich zmianach, które zamierzamy wprowadzić w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych - zapewnił we wtorek (23 maja) wiceszef MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Michałkiewicz wziął udział w II Konkresie Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, który się odbył we wtorek w Sejmie.

- Chciałbym zapewnić wszystkie osoby niepełnosprawne, że ministerstwo nie zamierza szybko napisać nowej ustawy (o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych - PAP), zaskoczyć środowisko swoimi pomysłami. Chcemy, żeby osoby niepełnosprawne czuły się bezpiecznie i na pewno, żeby o wszystkich zmianach, które wprowadzamy, wiedziały - powiedział Michałkiewicz.

Zaznaczył, że osoby z niepełnosprawnościami mają "takie same prawa jak wszyscy inni obywatele naszego kraju". - Problemem jest tylko ułatwienie im korzystania z tych praw. Wtedy świat osób niepełnosprawnych będzie bardziej przyjazny - stwierdził wiceminister.

Według Michałkiewicza, należy się też przyjrzeć systemowi pomocy niesamodzielnym osobom. - Mamy społeczeństwo, które ma coraz więcej seniorów. Wydłuża nam się okres życia i coraz więcej w naszym społeczeństwie mamy 90-latków, 100-latków, osób ze schorzeniami wieku podeszłego. Warto się zastanowić, czy już nie tylko osoby niepełnosprawne cierpią z powodu niesamodzielności. Często ta niesamodzielność związana jest z wiekiem, a nie z niepełnosprawnością - stwierdził.

Zwrócił uwagę, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zwiększył środki na aktywizację zawodową tej grupy. - Podejmujemy różnego działania, aby nie tylko zwiększyć zatrudnienie osób niepełnosprawnych, ale także zwiększyć liczbę miejsc pracy. Żeby były jak najlepsze i jak najbardziej stabilne. (...) Możemy się pochwalić, że wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wzrósł o 1,2 proc. w stosunku do 2015 r. - powiedział.

W kongresie wziął też udział m.in. prezes PFRON Robert Kwiatkowski. Przyznał, że obecne prawo jest nieprzyjazne pracodawcom, którzy zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami. - Wynika to z tego, że to prawo powstawało przez wiele lat i dotyczy wielu różnych systemów. Przeważnie zmieniano przepisy, ale sankcje dla pracodawców zostawiano bez zmian - mówił. - Z punktu widzenia PFRON-u mogę powiedzieć, że system wsparcia osób niepełnosprawnych wygląda źle. Nie jest efektywny i można lepiej wydać 5 mld publicznych pieniędzy, niż wydajemy dziś - dodał.

Kwiatkowski podkreślił jednak, że obecny czas jest przełomowy. - Jest czas na nowe myślenie o systemie wsparcia, jest nowe myślenie o budowie systemu, który będzie skuteczny i aby wszyscy jego uczestnicy, czyli osoby niepełnosprawne, pracodawcy, organizacje pozarządowe, mogły efektywnie działać - mówił.

Prezes zwrócił uwagę, że PFRON przebudowuje systemy informatyczne. - Za dwa, trzy lata będzie taka sytuacja, że cała wymiana korespondencji między pracodawcami a PFRON będzie w formie elektronicznej - zapowiedział. Przypomniał, że w regionach PFRON pracują opiekunowie pracodawców, którzy mają ich wspomagać m.in. informując o dostępnych programach. - Zmieniliśmy też pierwsze wizyty na bardziej audytowe, a nie kontrolujące. Nie czepiamy się, raczej wskazujemy, jak unikać błędów - dodał.

Na kongresie przyjęto uchwałę ws. kierunku zmian w systemie rehabilitacji zawodowej. Zakłada ona m.in. likwidację biurokracji i uproszczenie systemu, ujednolicenie systemu orzekania o niepełnosprawności, obniżenie kosztów związanych z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR