Minister Elżbieta Rafalska zachęca do udziału w polityce senioralnej

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 kwietnia 2017 15:50


Minister Elżbieta Rafalska zachęca do udziału w polityce senioralnej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska zachęca samorządy i organizacje pozarządowe do udziału w polityce senioralnej i deklaruje współpracę. W czwartek (13 kwietnia) w Gorzowie Wlkp. wzięła udział w konferencji nt. wprowadzonej w mieście karty seniora.

Program wprowadzający karty seniora wystartował w Gorzowie Wlkp. na początku kwietnia br. Uchwałę w tej sprawie, autorstwa klubu radnych PiS, rada miasta przyjęła jednogłośnie w listopadzie zeszłego roku. Przyjęto wówczas także uchwałę o powołaniu 15-osobowej gorzowskiej rady seniora.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska przypomniała, że w Polsce społeczeństwo się starzeje i seniorów będzie przybywać. Podała, że zgodnie z prognozami w 2050 roku ponad 40 proc. Polaków będzie miało co najmniej 60 lat.

- Polityka senioralna na pewno jest polityką międzyresortową (...) ale drugim ważnym realizatorem polityki senioralnej musi być samorząd - podkreśliła Rafalska.

Wśród jego zadań wymieniła prowadzenie domów opieki społecznej i tworzenie domów dziennego pobytu. Zaznaczyła, że usługi opiekuńcze trzeba rozwijać, a inne organizacje pozarządowe powinny w tym wspierać władze lokalne.

- Ważnym partnerem w realizacji polityki senioralnej jest sektor trzeci, a więc organizacje, fundacje, które mają tu duże doświadczenie i sprawnie realizują różne elementy polityki społecznej. Jest tu też ważna rola dla Kościoła i związków wyznaniowych, a na koniec na pewno istotna rola dla nas wszystkich, budowania przyjaznego otoczenia i zrozumienia dla osób starszych - powiedziała Rafalska.

Szefowa MRPiPS jako przykłady dobrych praktyk samorządów wymieniła tworzenie rad seniorów działających w 197 gminach czy uniwersytetów trzeciego wieku, których jest 613. Te działania - w ocenie minister - sprzyjają solidarności pokoleniowej. Dodała, że kolejnym ważnym elementem wsparcia seniorów są mieszkania chronione dla osób starszych.

Elementem wspierania osób starszych oraz ich aktywizacji są także karty seniora uprawniające do ulg i zniżek. Wśród partnerów programu w Gorzowie są m.in. instytucje kultury, zakłady medyczne, centra sportowe, księgarnie i inne sklepy.

O Kartę seniora może wystąpić każdy gorzowianin, który ukończył 60 lat. W ciągu dwóch tygodni do urzędu wpłynęło 280 wniosków o jej wydanie.

- W mieście, w którym mamy 32 tys. seniorów powyżej 60. roku życia, karta seniora będzie cieszyła się ogromną popularnością. Karta wydawana jest bezpłatnie. W tej chwili mamy 50 partnerów, ale każdego dnia przybywa nam nowych - przedsiębiorców i instytucji chcących włączyć się w program karty" - powiedział prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

- Trzeba wziąć pod uwagę, że jest różny poziom życia seniorów. (...) W związku z tym, tego typu inicjatywy są bardzo pożyteczne, bardzo potrzebne dla wszystkich - powiedział emerytowany gorzowski urzędnik, a obecnie uczestnik Uniwersytetu Trzeciego Wieku Władysław Żelazowski.

- Karta będzie się rozwijała, a że rozwijać się musi, doskonale o tym wiemy, widząc, jak bardzo dużo wniosków na samym starcie zostało złożonych - mówił na konferencji przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Miasta Gorzowa Wlkp. Paweł Ludniewski.

W Polsce, poza Gorzowem Wlkp., karty seniora funkcjonują w Szczecinie, Katowicach, Bytomiu, Płocku, Nowym Sączu, Gliwicach, Łodzi i Zielonej Górze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR