Minister podsumował trzy lata pracy w dziedzinie polityki senioralnej

POLITYKA SENIORALNA

Autor: DKX/Rynek Seniora   24 listopada 2014 13:23


 Minister podsumował trzy lata pracy w dziedzinie polityki senioralnej

Minęły trzy lata od objęcia sterów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przez ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza. Resort podsumował efekty pracy ministerstwa pod jego kierownictwem w dziedzinie polityki senioralnej i przypomniał najważniejsze plany w tym obszarze. Ta część podsumowania nosi nazwę "Teraz seniorzy".

Zwiększenie zatrudnienia seniorów, dostępu do edukacji, rehabilitacji, poprawa warunków życia - to niektóre z założeń, które rząd wyznaczył do realizacji do 2020 roku.

Ministerstwo w punktach wylicza osiągnięcia i elementy składające się na politykę senioralną:

- waloryzacja emerytur i rent: kwotowa w 2011 roku, kwotowo-procentowa w 2015 roku - najniższe świadczenia wzrosną znacznie bardziej, niż wynika z ustawy. Resort zapewnia, że nikt na takim rozwiązaniu nie straci.

- Uniwersytety Trzeciego Wieku: w Polsce działa już ponad 500 UTW, chociaż w 2007 roku było ich 125. Dla seniorów to centra życia społecznego - edukacji, spotkań, kultury.

- Solidarność Pokoleń: trudnienie osób 50+ wzrosło z 35,5% w 2011 roku do 41,1% w 2014 roku. Plany są takie, że dzięki programowi Solidarność Pokoleń do 2020 roku osiągnie poziom 50%.

- Program ASOS: w 2014 roku resort przyznał w sumie 40 mln zł na dotacje dla projektów integrujących międzypokoleniowo, promujących aktywność fizyczną, turystykę, rekreację. To w sumie ok. 500 projektów dla seniorów!

- Fundusz Inicjatyw Obywatelskich: seniorzy mogą skorzystać z dofinansowania projektów obywatelskich również w ramach FIO. W 2014 roku przyznano w sumie 58 mln zł dotacji.

- Krajowy Fundusz Szkoleniowy: dla pracowników 45+. Można z niego sfinansować szkolenia, kursy, warsztaty, seminaria, studia wyższe, koszt egzaminów, badań lekarskich, ubezpieczenia, certyfikatów.

- Domy seniora WIGOR: miejsca łączące w sobie bibliotekę, czytelnię, rehabilitację, zajęcia dydaktyczne, świetlicę i dom kultury w jednym. Pierwsze placówki powstaną już w 2015 roku. Resort chce, żeby za kilka lat WIGOR był w każdej gminie lub dzielnicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.