Minister potwierdza: obniżenie wieku bez zakazu dorabiania i "zamiany" na staż

POLITYKA SENIORALNA

Autor: TVN24/Rynek Seniora   06 października 2016 14:07


Minister potwierdza: obniżenie wieku bez zakazu dorabiania i "zamiany" na staż Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie ze słowami szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryka Kowalczyka rząd nie może spełnić postulatu związkowej "Solidarności", by wiek emerytalny powiązać ze stażem pracy, gdyż nie udźwignąłby tego budżet. Minister potwierdził także, że nie będzie zakazu dorabiania po obniżeniu wieku emerytalnego, ale mają być zachęty do dłuższej pracy.

Zapewnienia ministra Henryka Kowalczyka dot. kształtu projektu obniżenia wieku emerytalnego padły w programie Bogdana Rymanowskiego "Jeden na jeden”, emitowanym w TVN24. Potwierdził tym samym wcześniejsze sygnały, m.in. ze strony Jana Mosińskiego, posła PiS i przewodniczącego nadzwyczajnej podkomisji do rozpatrzenia prezydenckiego projektu o emeryturach i rentach, mówiące o tym, że emerytura po obniżeniu wieku nie będzie przysługiwała zamiennie - tylko od stażu pracy - i nie będzie obwarowana zakazem dorabiania.

Czytaj też: Szef podkomisji sejmowej: emeryci jednak będą mogli dorabiać, zakaz byłby "nieludzki"

Minister wyjaśniał, że dodatkowych "miliardów złotych", które miałyby sfinansować wprowadzenie kryterium stażu pracy przy przechodzeniu na emeryturę, budżet po prostu by nie udźwignął. Ponadto zdaniem Kowalczyka takie rozwiązanie byłoby "dość niesprawiedliwe", gdyż w okresie przemian lat 90. bardzo trudno niektórym osobom byłoby udowodnić te staże pracy.

Na pytanie o wprowadzenie zakazu pracy dla emerytów Kowalczyk odpowiedział, że próbowała go wprowadzić poprzednia ekipa rządząca, ale uchylił go Trybunał Konstytucyjny.

Poinformował, że rząd będzie starał się wprowadzić zachęty, aby ci, którzy mają prawo do przejścia na emeryturę, chcieli pracować dłużej, "z pełną świadomością, że jak będą dłużej pracować, to będzie przybywała im wartość emerytury".

Więcej: www.tvn24bis.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR