Minister pracy: centra Senior WIGOR w każdej gminie i dzielnicy

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP, onet.pl/Rynek Seniora   14 listopada 2014 08:23


Minister pracy: centra Senior WIGOR w każdej gminie i dzielnicy

Centra Senior Wigor, czyli kluby aktywności seniorów, powinny powstać w każdej gminie, a w miastach - w każdej dzielnicy - mówi minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Projekt pilotażowy takiego centrum może ruszyć w przyszłym roku.

Podczas spotkania (13 listopada w Krakowie) z uczestnikami projektu Uniwersytet Niegasnącej Młodości minister mówił, że centra Senior Wigor (WIGOR - skrót od: wiedza, integracja, godność, opieka i rehabilitacja) byłyby odpowiedzią na oczekiwania osób starszych i stanowiłyby kolejny ważny krok polityki senioralnej, realizowanej w Polsce od 2012 roku.

Centra mogłyby być miejscem spotkań seniorów. W obiektach byłyby m.in. sale wykładowe, czytelnie z dostępem do internetu, jadalnie, przestrzenie rekreacyjno-sportowe. Projekt pilotażowy Centrum Senior WIGOR może ruszyć w przyszłym roku.

Miliony na projekty aktywizujące
Minister przypomniał, że obecnie państwo realizuje program Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. W ramach programu państwo co roku będzie przeznaczać 40 mln zł dla uniwersytetów trzeciego wieku, klubów seniorów i organizacji pozarządowych na realizację projektów aktywizujących osoby starsze, a także na tworzenie pierwszych - w ramach programu pilotażowego - centrów Senior WIGOR.

Zdaniem ministra poszerzanie przestrzeni dla seniorów jest konieczne, ponieważ Polska w ciągu ostatnich 25 lat odniosła "ogromny sukces cywilizacyjny", w wyniku którego długość życia wydłużyła się średnio o sześć lat.

- To wynika z rozwoju technologii, dostępu do służby zdrowia; ze zmian gospodarczych; to ogromny sukces i wyzwanie np. dla systemu zabezpieczenia społecznego - mówił minister.

Jak dodał, w Polsce żyje ponad 1, 3 mln osób powyżej 80. roku życia, ponad 5,5 mln osób powyżej 65. roku życia. 8, 10 lat temu stulatków i osób powyżej setnego roku życia było ok. 1,5 tys., teraz jest ich ponad 4,2 tys. Za kilkanaście lat grono tych osób wyniesie 25 tys. - To oznacza odpowiedzialność za wiele osób, które muszą mieć przestrzeń do aktywności zdrowotnej i społecznej - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Wolontariat seniorów
Podczas spotkania z uczestnikami projektu edukacyjnego Uniwersytet Niegasnącej Młodości minister wręczył seniorom dyplomy za pracę społeczną i wolontariat na rzecz innych.

- Wolontariat osób starszych to wspaniała, dojrzała idea, dzięki której pomoc otrzymują potrzebujący. Chciałbym, aby wszyscy mieli takie CV, jakie wy macie jako działacze społeczni - powiedział do nagrodzonych minister.

Projekt edukacyjny Uniwersytetu Niegasnącej Młodości po raz pierwszy odbył się w 2013 roku i objął 100 osób. W tegorocznej edycji bierze udział 200 osób powyżej 60. roku życia. W ramach projektu seniorzy uczestniczą w spotkaniach - m.in. z lekarzami i wykładowcami krakowskich uczelni - podczas których poszerzają swoją wiedzę na tematy związane przede wszystkim ze zdrowiem, ale i z przyrodą, techniką, prawem. Uczestnicy mają też zapewniony bezpłatny wstęp na wydarzenia kulturalne.

Projekt realizuje Krakowskie Stowarzyszenie Zdrowe Serce i Płuca PULMO-COR, które działa przy Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II - wiodącym partnerem projektu.

- To chyba jedyny tego rodzaju projekt edukacyjny w Polsce, realizowany w oparciu o tak mocne zaangażowanie szpitala publicznego - powiedziała koordynatorka projektu Małgorzata Rygiel.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej współfinansuje projekt w wysokości ponad 64 tys. zł. w ramach programu Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.