Minister pracy przypomina o naborze wniosków w ramach Senior-WIGOR

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 czerwca 2015 15:56


Minister pracy przypomina o naborze wniosków w ramach Senior-WIGOR

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał w środę (17 czerwca) w Rzeszowie, że podmioty, które chcą tworzyć domy dziennego pobytu dla seniora wnioski o dofinansowanie mogą składać do końca czerwca.

Minister do udziału w programie zaprosił "wszystkich, którzy w gminach, powiatach czy województwach mają możliwość utworzenia dziennego domu opieki Senior-WIGOR". - To zaproszenie kieruję do samorządów, ale również organizacji pozarządowych, które mogą wchodzić w partnerstwo z samorządem - dodał.

Minister wyjaśnił, że tworzenie domów dziennej opieki nie oznacza budowy nowych obiektów, ale adaptację już istniejących, a niewykorzystanych budynków. - W takim domu dziennego pobytu muszą odbywać się zajęcia o charakterze rehabilitacyjnym, musi być dostępność ciepłego posiłku, możliwość korzystania z internetu, literatury, prasy, spotkania z sąsiadem, z drugim człowiekiem. Musi też być dobra opieka nad osobami starszymi - zaznaczył.

Według niego, "wartością w polityce senioralnej jest utrzymanie osoby starszej jak najdłużej w środowisku naturalnym, we własnym mieszkaniu". "Potrzeba (...) utrzymać jak najdłużej aktywność seniora, a z drugiej strony dać szanse jego rodzinie, dzieciom, wnukom na możliwość pracy, aktywności zawodowej" - mówił Kosiniak-Kamysz.

Miesięczny koszt utrzymania jednej osoby w domu Senior-WIGOR oszacowano na ok. 600 zł; jedna trzecia kosztów ma zostać pokryta ze środków budżetu państwa.

Program adresowany jest do osób niepracujących w wieku 60+. W dziennym domu Senior-WIGOR będą mogły one spędzić co najmniej 8 godzin dziennie - od poniedziałku do piątku.

Na utworzenie placówki samorządy mogą jednorazowo uzyskać wsparcie finansowe do 80 proc. całkowitych kosztów, ale nie więcej niż 250 tys. zł. Na adaptację budynku przewidziano nie więcej niż 180 tys. zł, natomiast dotację na wyposażenie domu jednorazowo w wysokości nie wyższej niż 70 tys. zł.

W domu Senior-WIGOR jeden pracownik będzie miał pod opieką maksymalnie 15 seniorów. Dodatkowo zatrudnieni będą: fizjoterapeuta, pielęgniarka, ratownik medyczny, psychoterapeuta lub dietetyk.

Minister zapowiedział, że w tym roku rządz przeznaczy ok. 30 mln zł na utworzenie 100 dziennych domów opieki w ramach programu Senior-WIGOR.

Na cały program rząd zamierza wydać 370 mln zł. Do końca programu, czyli do 2020 r. chce utworzyć 1200-1300 placówek. - Najlepiej, jeżeli takie miejsce powstanie w każdej gminie, a w dużych miejscowościach czy miastach musi być takich miejsc kilka czy kilkanaście - powiedział na konferencji prasowej Kosiniak-Kamysz. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.