Minister rodziny: zmienia się profil osób korzystających z pomocy społecznej

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   05 grudnia 2016 15:51


Minister rodziny: zmienia się profil osób korzystających z pomocy społecznej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Odeszło z pomocy społecznej wiele rodzin z dziećmi, natomiast odnotowano większą ilość samotnych, osób niepełnosprawnych, emerytów, którzy jeżeli spełniają kryteria dochodowe, to mogą korzystać z pomocy społecznej - poinformowała na konferencji prasowej w Gorzowie Wlkp. minister Elżbieta Rafalska.

Podczas konferencji prasowej w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim minister mówiła o efektach Programu Rodzina 500 Plus. W przypadku Lubuskiego do końca listopada na wypłatę świadczeń wychowawczych w ramach tego programu do samorządów trafiło 380 mln zł.

- To, co jest zauważalne w skali kraju i jest odczuwalne w woj. lubuskim, to ośrodki pomocy społecznej odnotowały spadek liczby osób korzystających z zasiłku celowego i zasiłku okresowego. Do września 2016 r. o 9 proc. zmniejszyła się ta liczba, zmniejszyła się też liczba osób korzystających z dożywiania, bo rodziny sobie dzisiaj same radzą (...) mówienie, że rośnie nam socjal nie jest prawdziwe, bo w skali kraju ponad 130 tys. osób przestało korzystać z pomocy społecznej - podkreśliła Rafalska.

Dodała, że zmienia się także profil osoby korzystających z pomocy społecznej.

- Kiedyś były to bardzo często rodziny wielodzietne. Dzisiaj odeszło z pomocy społecznej wiele rodzin z dziećmi, natomiast odnotowano większą ilość samotnych, osób niepełnosprawnych, emerytów, którzy jeżeli spełniają kryteria dochodowe, to mogą korzystać z pomocy społecznej - wyjaśniła.

Minister mówiła także o poniesieniu poziomu minimalnych rent i emerytur. Przypomniała, że w miniony piątek Sejm uchwalił ustawę w tej sprawie, a nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 marca 2017 r. Ustawa zmienia także zasady waloryzacji tych świadczeń.

- Zgodnie z ustawą najniższe świadczenie emerytalne, renty rodzinne i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy zostaną podniesione z 882,56 zł zł do 1 tys zł, czyli o 117 zł 44 gr. Renty socjalne zostaną poniesione z 741,35 gr do 840 zł, czyli o 98,65 zł i najniższe renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosną z 676,75 zł do 750 zł, czyli o 73,25 zł - powiedziała Rafalska (kwoty brutto - PAP).

Minister dodała, że lubuski ZUS wypłaca obecnie 198 tys. świadczeń, w tym 134 tys. świadczeń emerytalnych. W regionie średnia wartość świadczenia wynosi 1 805 zł, a średnie emerytura 1 930,90 zł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR