Minister zdrowia: co piąty pacjent 70+ opuszcza szpital samotnie

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   29 września 2015 08:29


Minister zdrowia:  co piąty pacjent 70+ opuszcza szpital samotnie Już teraz osoby powyżej 65. roku życia stanowią ok. 15 proc. ludności Polski. Fot. PTWP Szymon Jankowski

Dla skutecznej polityki senioralnej konieczne jest wspólne zaangażowanie rządu, różnych ministerstw, samorządów, organizacji pozarządowych i lokalnych społeczności - powiedział w poniedziałek (28 września) w Chorzowie minister zdrowia prof. Marian Zembala.

- Polityka senioralna w Polsce jest priorytetem rządu, poszczególnych ministerstw, samorządów, parlamentarzystów - to najlepszy znak, że dołączamy do tej europejskiej rodziny, która tak bardzo widzi ten problem - powiedział dziennikarzom minister, który uczestniczył w poniedziałek w konferencji "Medycyna tego wieku" w Chorzowie.

- Bliskość Dnia Seniora, który przypada w najbliższy czwartek (1 października), wpisuje się w podsumowania polityki senioralnej, dokonywane w wielu polskich miastach i wioskach. To jest bardzo piękna inicjatywa. Jeszcze niedawno nam się to nie śniło, dzisiaj możemy pokazać, jak dzięki wysiłkowi prezydentów miast, samorządów, ale i organizacji pozarządowych i samych społeczności lokalnych wiele dobrego się dzieje w poprawie opieki senioralnej w wielu obszarach, zarówno tak ważnym zdrowotnym, ale także socjalnym, kulturalnym, ale także rekreacyjnym - dodał.

Minister, który jest kardiochirurgiem i wieloletnim dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, podkreślił też konieczność zaangażowania każdego człowieka na rzecz jego starszych bliskich.

- Senior pozbawiony opieki czuje się niepotrzebny, zbędny, czuje się obciążeniem. Co piąty pacjent powyżej 70. roku życia opuszczając nasz szpital jest sam. Przedziwne, gdzieś brakuje dzieci, które zapominają o tym tak ważnym obowiązku wobec swoich najbliższych. Musimy tak wychowywać młode pokolenie, żeby miało to poczucie. To kwestia wychowania i chęci - argumentował.

Konferencja w Chorzowie była częścią trwających od 20 do 30 września Dni Promocji Zdrowia w tym mieście, zainaugurowanych wspólnym robieniem dżemu przez seniorów. W ramach Dni oferowane są też bezpłatne badania, koncert, spotkania poświęcone profilaktyce czy udzielaniu pierwszej pomocy.

Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala podkreślił, że działania na rzecz seniorów są bardzo potrzebne w 100-tys. mieście, gdzie osoby powyżej 60. roku życia stanowią ok. 20 proc. mieszkańców. Uruchomiono dla nich m.in. Akademię Seniora oraz program "Chorzów 60+", w ramach którego uzyskuje się zniżki w instytucjach miejskich i firmach prywatnych. Odebrało je już 12 tys. chorzowskich seniorów. Z kolei w ramach strefy wolontariatu mogą działać na rzecz dzieci czy bardziej potrzebujących.

Według danych GUS już teraz osoby powyżej 65. roku życia stanowią ok. 15 proc. ludności Polski. Według przedstawionej podczas konferencji prognozy, w 2030 r. będą już stanowić 23,8 proc., podczas gdy w 1950 r. było ich 5,3 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.